A jövőben SMS-ben üzenhet a telefonunkra a Belügyminisztérium, ha nagy baj van

Ugye mindenki emlékszik a 2013-as márciusi hóvihar idején küldött, legendás szöveges üzenetre?
Bizonyára sokan emlékeznek még a Belügyminisztérium fergeteges SMS-ére: 2013. március 15-én a jelentős mennyiségű hó miatt elakadt autósokon így próbált segíteni a minisztérium:
"Segítünk! Ne hagyja el a gépjárművét! Ha elfogy az üzemanyaga, üljön át másik gépjárműbe!"
Az inkább közröhejbe fulladó akció (azok is kaptak sms-t, akik nem voltak érintettek, vagy ha igen, napokkal később kapták meg) ugyanakkor nem volt teljesen ördögtől való, hiszen veszélyhelyzet esetén a tájékoztatás elsődleges fontosságú feladat.
Éppen ezért logikus az a kormányzati szándék, hogy a tájékoztatási rendszert hatékonyabbá és gördülékenyebbé tegye.
Az Úgytudjuk vette észre, hogy a Magyar Közlönyben augusztus elején megjelent belügyminiszteri utasítás szerint a lakosságtájékoztató üzenetek kiadását a Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központ vezetője vagy az önálló belügyi szervek javaslata alapján a belügyminiszter engedélyezi.
A már engedélyezett lakosságtájékoztató üzenetet a javaslattevő, vagyis a Nemzeti Veszélyhelyzet-kelezési Központ ügyeleti szolgálata, hiteles és visszaigazolható formában megküldi a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) ügyeleti szolgálatának, a visszaigazolást követően pedig a utóbbi küldi ki a szolgáltatók részére. Kiemelték: a lakosságtájékoztató üzenet halaszthatatlan intézkedést igénylő esetben a belügyminiszter engedélye nélkül is kiadható.
Fontos szempont - és a 2013-as blamázst elkerülendő - hogy a javaslattevő a BM OKF-et tájékoztatja arról, hogy a lakosságtájékoztató üzeneteket mely földrajzi területen, milyen határidővel kívánja közzétenni.
Ez az új rendszer ugyanakkor nem érinti "az önálló belügyi szerveknek a jogszabályban, illetve a közjogi szervezetszabályozó eszközben előírt, a lakosság tájékoztatására vonatkozó további kötelezettségét".
Kormányrendelet: egy mobilapp ügyelhet rá, hogy betartsuk a karantént
A hatóságok szeme így rajtunk lehet. A Magyar Közlönyben megjelent rendelet alapján a hatóságok egy elektronikus szoftverrel ellenőriznék, hogy az emberek betartják-e a kötelező házi karantént - írja az Úgytudjuk. A leírás szerint a szoftver segítségével a nagykorú állampolgárok mozgását, arcképét és egészségügyi adatait kapják meg a hatóságok.