Napelemparkok és a biológiai sokféleség
A napenergia hasznosítása kulcsfontosságú a jövőnk szempontjából, ám korántsem mellékes, hogy a „tiszta energiát” az élővilág rovására, vagy azzal összhangban állítjuk elő. A GREENFO teljes cikket közölt a témával kapcsolatban.
Magyar tudósok és cégek együttműködése révén „okosabb” napelemparkokkal megőrizhetjük a gyepek bámulatosan gazdag élővilágát.
A napenergia hasznosítása hazánkban az utóbbi két évtizedben látványos fejlődésnek indult. Az MVM Zrt. közlése szerint a hazai létesítmények többsége kezdetben háztartási méretű kiserőmű volt, amit lakóházak tetejére telepítettek. Később, 2016-tól napjainkig számos hazai településen épült nagyobb teljesítményű naperőmű. Az Európai Bizottság 2018 novemberében született Tiszta bolygót mindenkinek elnevezésű közleményéből az is kiderül, hogy a napelemparkok – környezetbarát villamosenergia-termelése képes csökkenteni a teljes hazai szén-dioxid- és egyéb károsanyag-kibocsátást, ez környezeti hatását tekintve erdők telepítésével egyenértékű. Ezért korántsem mellékes, hány és mekkora napelempark épülhet a jövőben Magyarországon.
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársának vezetésével vizsgálatokat végeztek, melynek során 32 napelemparkot tanulmányoztak. A szakemberek a kutatás során a növényvilág mellett az ízeltlábúak, a madarak és a denevérek változatosságát vizsgálták, a begyűjtött adatok betekintést nyújtanak a napelemparkok biodiverzitásának alakulásába.
Hogyan befolyásolhatja egy-egy napelempark a helyi ökoszisztémákat?
Maga az építkezés hatalmas rombolással jár, mivel a nehéz munkagépekkel meg kell közelíteni az építési területet. Ahol a gépek dolgoznak, jelentősen bolygatják a területet, sok esetben teljesen megszüntetik az adott terület növényzetét. A napelempark kialakítása után azonban lehetőség nyílik egy viszonylag természetközeli élőhely kialakítására.
Remek lehetőséget szolgáltat erre a napelempark területének bevetése őshonos magok keverékével. Kifejezetten e célra összeállított magkeverékek már megvásárolhatók. Ezt követő extenzív kezelés segíti a természetközeli élővilág helyreállását.
Az extenzív kezelés ez esetben az évi egy-két alkalommal végzett kaszálást vagy fűnyírást jelenti és a gyomirtók használatának mellőzése. Egyre több napelemparkban alkalmaznak legeltetést is. A berendezések felépítése miatt a legmegfelelőbben egy kisebb birkanyáj végezheti el a feladatot.
Kép: Getty Images
Indexkép: pixabay