Adót emelne az önkormányzat, de az egri óvodások részére már nem jut mikuláscsomagra
Több nagy tanulsága van az egri időközi választás eredményének. Mind az oda vezető út, mind a résztvevők tekintetében fontos következtetések vonhatók le.
Talán a legnyilvánvalóbb következtetés az, hogy
csak egy valamire való, működőképes párt létezik napjainkban: a Fidesz-KDNP.
Oké, ezek ketten vannak, de hát na. A Kubatov-listával, telefonáló és kopogtató csapatokkal kidekorált kampány alatt nem az a csoda, hogy a Fidesz már amúgy is a Közgyűlésben bent ülő tagja, Orosz Lászlóné Ibolya nyert, hanem, hogy éppen hogy nyert. Ilyen arányú Fidesz-győzelemre nem számított senki sem, a második helyezett Domán Dániel tehát komoly meglepetést okozott. A pártok nélkül, szervezeti háttér nélkül kampányoló jelölt majdnem szó szerint "felszántotta a környéket", és ha két utcával nagyobb lett volna a választókerület, akkor lehet, hogy be is húzza a hiányzó szavazatokat.
A választás időpontja nem volt ideális: nyár és nyári szünet, dögmeleg, uborkaszezon. Nyilván ez minden indulóra érvényes volt, csakhogy az elkötelezett szavazók – értsd Fideszre szavazók – ilyenkor nagyobb hajlandóságot mutatnak arra, hogy elmenjenek szavazni. A 23 százalékos részvétel elég gyászos, mondhatni az érdektelenségbe fulladt, de ennél nagyobb mintájú közvélemény-kutatás nincs Egerben jelenleg.
A választás legnagyobb pofonját az úgynevezett városvezetés és jelöltjük, Farkas Richárd kapta.
Mirkóczki Ádámék csodafegyvere, a szómágiaként ismételgetett, de látszólag tartalom nélküli "városvezetés" imázsa és a polgármester-alpolgármesterek teljes kiállása Farkas mellett – aki mindössze 83 darab szavazatot kapott – nem vált be, mert nem létezik. És még azt a jól bevállt, felelősséghárító szöveget sem lehet mondani, hogy Domán Dániel indulása miatt veszített szavazatokat Farkas. Ha így nézzük, pont a polgármester jelöltje gyengítette a Fidesszel szembeni többi jelöltet, így Dománt is, aminek következtében egy újabb Fidesz katona kerül az egri közgyűlésbe.
A polgármester és köre vagy alaposan elszámolta magát vagy a Fidesznek játszottak. Egyik sem jó üzenet.
A másik nagy pofont a Mi Hazánk gyűjtötte be, akik még annyi szavazatot sem kaptak, mint amennyi aláírás az ajánlásokhoz, az induláshoz kellett. Tizenöt darabot.
Rendben – mint fentebb említettem –, nyár van és unalom, azonban mégis ez az eredmény.
A Fidesz dörzsölheti a kezét, de figyelnie kell, mert egy olyan alapos kampánnyal, mint amit a független Domán vitt (a négy szavazókör közül egyet meg is nyert) komoly bajban lehetnek 2024-ben. És épp ez lehet a legnagyobb félelme az ellenzéknek is – paradox módon igazat adva a polgármesternek és körének, hogy nincs szükség pártokra az önkormányzatban, legalábbis Egerben.
A legvégső következtetés pedig az, hogy Berecz Mátyás lemondatását nem kellett volna kierőszakolni, most így egy erősebb, izmosodó Fidesz frakciót kell megzabolázni, maradhatott volna Berecz. De végülis kaptunk egy közvélemény-kutatást.
Disclaimer: Domán Dániel a közírói tevékenysége részeként az utóbbi években az Egri Ügyek egyik külsős szerzője volt. Az impresszumunkban nem szerepelt – hiszen külsős volt –, de több szöveges, illetve videós anyaga is megjelent az oldalon. Politikai szerepvállalása miatt azonban egy ideje már nem publikál nálunk, a legutolsó anyaga március végén jelent meg az oldalon.