Csőtörés a Felsővárosban - VIDEÓ és FOTÓK
Október 3-án, csütörtökön tartja alakuló ülését az új összetételű Közgyűlés Egerben. Június 9-én a Fidesz az önkormányzati választáson teljes győzelmet aratott, nemcsak a polgármesteri széket, de kilenc körzetet is elhódítottak, így kényelmes, kétharmados többséggel rendelkeznek a tizenöt fős testületben. Annak ellenére, hogy 30-35%-os eredményeket értek el mindössze, a választási szabályok a „győztes mindent visz” elve alapján biztosították a többséget.
A mai napon nyilvánosan elérhető közgyűlési anyagok alapján látszik, hogy az egriek felhatalmazásán túl fog terjeszkedni a Fidesz: az újonnan elfogadni tervezett szervezeti és működési szabályzat (szmsz) új bizottsági struktúrájában több bizottsági taggal és immáron három alpolgármesterrel kell számolni Egerben. Ráadásul a bizottsági elnökök közül egyik sem lesz ellenzéki.
Az előterjesztések közül a beszámolók, eskütételek, illetménymegállapítások mellett az szmsz és a vagyonrendelet módosítása tartalmaz érdekességeket.
Az szmsz értelmében – amennyiben elfogadják - Kulturális és Idegenforgalmi Bizottság 7 fővel, Köznevelési, Szociális és Sport Bizottság 7 fővel, Pénzügyi-, Gazdálkodási és Ügyrendi Bizottság 7 fővel, Urbanisztikai Bizottság 7 fővel alakul meg, vagyis 28 fős lesz a bizottsági struktúra.
Kulturális és Idegenforgalmi Bizottság tagjai
dr. Rák Sándorné (elnök)
Huszti Péter (alelnök)
Dr. Hadnagy József
Bognár Ignác
Külső tagjai:
Homa János
Badacsonyiné Bohus Gabriella
Dr. Váczyné Juhász Zsuzsanna
Köznevelési, Szociális és Sport Bizottság tagjai
Dr. Hadnagy József (elnök)
Pál György (alelnök)
Majorosné Juhász Eszter
Dr. Rák Sándorné
Külső tagjai:
5./ Kiss Tibor
6./ Ujjady Péter
7./Tomaschik Attila
Pénzügyi-, Gazdálkodási és Ügyrendi Bizottság tagjai
Csákvári Antal (elnök)
Domán Dániel (alelnök)
Hrabóczky Zsolt
Molnár Tibor
Külső tagjai
Prokaj Lászlóné
Mizsei Attila
Farkas Attila
Urbanisztikai Bizottság tagjai
Hrabóczky Zsolt (elnök)
Bódi Zsolt (alelnök)
Bognár Ignác
Molnár Tibor
Külső tagjai
Hruska János
Varga Péter
Bátori István
Mindegyik bizottságba három-három „külsős”, tehát nem a Közgyűlés tagjai közül választott tag választható jelenleg, viszont ezek közül mindössze csak két főt delegálhattak az ellenzéki erők.
Az új bizottsági struktúrában továbbá a korábbiakhoz képest több a pozíció (előfordulhat, hogy egy személy akár két bizottságban is „benn ülhet”). Ami viszont feltűnő, hogy a 2014-től, még Habis Lászlóék által meghonosított elv alapján egyetlen egy bizottság elnökségét sem kaphatja meg ellenzéki képviselő.
Ezen felül további súlyos helyzetet teremt az, hogy az eredetileg gazdasági, pénzügyi ellenőrzési feladatokra törvény erejénél fogva létrehozandó Pénzügyi Bizottság összevonásra kerül a költségvetés elkészítéséért felelős bizottsággal. Ez a formáció így ellehetetleníti a valós ellenőrzési lehetőséget.
Az előterjesztések között az alpolgármesterek is jelölésre kerültek. A korábbi egy általános és egy társadalmi megbízatású alpolgármester helyett már egy általános és két társadalmi alpolgármesterre lehet számítani:
Gömöri László főállású alpolgármester;
Gál Judit társadalmi megbízatású alpolgármester;
Gulyás László társadalmi megbízatású alpolgármester.
A szmsz egyik mellékletében viszont két új pozíció kerül megnevezésre: kertvárosi városrészek fejlesztésért felelős önkormányzati főtanácsadó valamint az egyházakkal való kapcsolattartásért felelős polgármesteri biztos. Feladatuk egyelőre nem pontosított.
A vagyonrendelet módosításai közül legfontosabb, hogy a polgármester az ingó vagyon elidegenítésénél és megszerzésénél 7 millió forint összeghatárig visszakapja a döntési hatáskört