Adót emelne az önkormányzat, de az egri óvodások részére már nem jut mikuláscsomagra
A májfoltok megjelenése sokak számára okozhat meglepetést, hiszen gyakran az idősebb korhoz társítható jelenségek. Azonban nem ritka, hogy már 30 éves kor körül a szeplők mellett feltűnik egy-egy sötétebb folt az arcon.
Jó hír, hogy a SzépségCenter arcápoló krémek gazdag választékával a már kialakult májfoltok ellen is tehetünk. Egy jól kiválasztott kozmetikum képes halványítani, vagy akár eltüntetni a nem kívánatos bőrelváltozást. De vajon miért jelennek meg, és hogyan kezelhetők? A lentebb olvasható cikkből mindenre fény derül.
Miért hívják májfoltnak?
A májfoltok neve kissé félrevezető, hiszen semmi közük a máj működéséhez, talán a színük és formájuk adja a nevüket. Ezek a sötétebb bőrelváltozások főként azokon a területeken jelennek meg, amelyek gyakran vannak kitéve napfénynek: az arcon, a vállakon, a dekoltázson és a kézfejen.
Az UV-sugárzás hatására a bőr pigment képződése fokozódik, ami idővel egyenetlen bőrfelszínt eredményez. Az életkor előrehaladtával ezek a foltok egyre nagyobb területen jelennek meg, és egyre nehezebben halványulnak el.
Hogyan előzheted meg a májfoltok kialakulását?
Mint sok más bőrprobléma esetében, a megelőzés itt is egyszerűbb, mint a már kialakult elváltozások kezelése. Az egyik legfontosabb lépés, hogy mindennap használj fényvédőt – télen-nyáron egyaránt! Ez talán furcsán hangzik, de idővel ugyanannyira megszokottá válhat, mint a fogmosás. Fontos, hogy olyan fényvédőt válassz, amely kényelmesen viselhető a bőrödön.
Már meglévő májfoltok halványítása
Ha már megjelentek a májfoltok, ne csüggedj, számos lehetőség áll rendelkezésedre a halványításukra. A foltok kezelésére használt hatóanyagok közül néhány a pattanások utáni elszíneződések esetében is hatásosak. Bár a két probléma kialakulási folyamata eltér, az eredmény – a sötétebb bőrfelület – hasonló.
Hatóanyagok, amik segítenek
- A- és C-vitamin származékok: Ezek a bőrápolás alapösszetevői. A retinol, azaz az A-vitamin serkenti a bőr megújulását, míg a C-vitamin erős antioxidáns, amely világosítja a bőrt.
- Niacinamid: A B3-vitamin néven is ismert niacinamid sokoldalú összetevő, amely segíthet a májfoltok halványításában és a bőr textúrájának javításában. Ha egy kozmetikum csomagolásán a „brightening” szóval találkozol, szinte biztos, hogy tartalmaz niacinamidot.
- Tranexámsav és arbutin: aminosav és eperfa kivonatok, klasszikus melanin képződést csökkentő il. blokkoló hatóanyagok, amelyek segítik a bőrt egységesen és foltmentesen tartani. Nem maradhatnak ki a folthalványító kozmetikumokból.
- Hámlasztók: A májfoltok a bőr alsóbb rétegeiben felhalmozódó melanin miatt alakulnak ki. Az AHA-savak, például a mandulasav, tejsav és a glikolsav segítenek a bőr megújulásában, míg a PHA-savak, mint a gluconolactone, kíméletesebben bánnak az érzékeny bőrrel.
- Bakuchiol: a retinol növényi verziója, a maláj tea kivonata. A hagyományos kínai gyógyászatban évezredek óta sikerrel használt összetevő, kutatások szerint segít visszaszorítani a bőrben a melanin termelést, ezáltal gátolja a hiperpigmentációt és segít mérsékelni a nap által okozott károkat.
- Peptidek: olyan molekulák, amelyek 2-50 aminosavból állnak, ők a bőr hírmondói. Az Oligopeptide-68 és és Nonapeptide-1 két bőrragyogást fokozó peptid, amely javítja a bőr textúráját és gátolja a melanin szintézist így megelőzi a hiperpigmentációt.
Mikor fordulj szakemberhez?
Bár a májfoltok többsége ártalmatlan, érdemes figyelni az esetleges változásokra. Ha egy folt növekedésnek indul, megváltozik a színe, körvonala vagy nem gyógyuló sebbé alakul, fordulj bőrgyógyászhoz. Az időben történő diagnózis életmentő lehet!
Nem kell megijedni a májfoltoktól, a megelőzés érdekében használj fényvédőt, ha már megjelentek a foltok, akkor pedig válassz komplex folthalványító halványító kozmetikumokat.
(Szponzorált tartalom)