Megérkezett az idei első hó
1901 óta a legszárazabb hét hónapon van túl Magyarország, az átlagos csapadékmennyiség csaknem fele hiányzik – írta az Országos Vízügyi Felügyelőség (OVF) az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.
A Vízügy honlapján közzétett tájékoztatás szerint az átlagosnál jóval kevesebb csapadék hullott a Duna és a Tisza vízgyűjtőjére is a januárjától július végéig terjedő időszakban: a Duna-vízgyűjtőn az éghajlati átlaghoz képest 25 százalékos, míg a Tiszáén 31 százalékos csapadékhiány alakult ki. Mindkét területen a március volt a legszárazabb, amikor a csapadék 79-89 százaléka hiányzott.
A vízgyűjtőkön egyébként már 2021 is szárazabb volt az átlagosnál, 2022 első hét hónapja növelte ezt a hiányt.
Az ország 12 vízügyi igazgatóságából tíz területén van érvényben vízhiány elleni készültség. A megnövekedett vízigények ugyanakkor a korábban betározott vízmennyiségből kielégíthetők, vízkorlátozásra sehol nincs szükség. Ugyanakkor a rendkívüli – öntözési idény elején nem jelzett – vízigények lekötésére csak korlátozottan van lehetőség – jelezte a Vízügy.
Az OVF közölte azt is, hogy az aszályhelyzet, a tavak és folyók rendkívül alacsony vízállása, valamint a megnövekedett öntözési igények miatt folytatja munkáját a vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse, amely országosan összehangolja a vízhiánnyal összefüggésben végzett vízügyi tevékenységet.