Meghátrált a fideszes városvezetés Hevesen: népszavazás dönt a vegyiüzemről!
A rendkívüli aszály hatására megjelent a "tavi bénulásnak" is nevezett botulizmus, több madárral is végzett – erről a tiszafüredi Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság (MKVT) számolt be a napokban a közösségi oldalán.
Az MKVT vezetője, Kiss Balázs a Népszavának nyilatkozva elmondta, hogy a Tiszafüred és Egyek közötti kis agyagbányagödör-tó partjáról egy nap alatt fél tucat súlyosan mérgezett és elhullott madarat szedett össze munkatársaival.
A Facebook-oldalukon néhány fotót is megosztottak néhány elpusztult állatokról, amelyek között a beszámolójuk szerint volt fehér gólya, gólyatöcs, dankasirály, egerészölyv és vetési varjú is:
Kiss Balázs szerint a tünetek alapján nem is kérdéses, hogy a sekély, felmelegedő vízben felszaporodó baktériumok termelte rendkívül súlyos idegméreg, a botulin betegítette meg és pusztította el az állatokat.
Mint a Népszava írja, az emberre-állatra rendkívül veszélyes botulin toxin mérgezésnek tipikus tünetei, hogy
az állat előbb zavart lesz, majd izombénulás lép fel. Van olyan madár, amelyik nem tudja megtartani a fejét és belefullad a vízbe, de többségében a szárnyasok a vízpartra vergődve pusztulnak el, hosszas szenvedés után.
Az MKVT rövid videót is közzétett egy megbetegedett gólyáról (amelyet egyébként a felvételhez fűzött megjegyzés szerint sikerült megmenteni), hogy bemutassák a mérgezés állatokra gyakorolt hatását:
Amióta a madárpusztulásra és a megbetegedésekre felfigyeltek, több mérgezett állatot sikerült befogni és tüneteiket kezelni. Ugyanakkor a szakember szerint a láthatónál lényegesen nagyobb az elhullás és nem csak a madarak pusztulnak, láttak már kezdeti mérgezéses tüneteket mutató őzbakot is elszaladni. A természetvédők folyamatosan járják a területet és gyűjtik be a beteg állatokat.
Mocsárvidékeken, így Fertő-tó mentén vagy a Kiskunsági szikeseken régóta előfordultak hasonló esetek, és nagyobb aszály idején már korábban is voltak tömeges botulinos madármérgezések, ám az MKVT vezetője szerint az ő területükön eddig nem volt nyoma ennek.
Ilyen madárpusztulást nem láttunk itt az utóbbi évtizedekben
– mondta.
Máshol is megjelenhet a botulizmus
Szakmai berkekből egyelőre nem tudnak országosan a botulinmérgezésekről, ám a hőség és a vízhiány miatt számítani lehet hasonló pusztulásokra. Kiss Balázs úgy nyilatkozott:
szinte biztosra veszi, hogy a hőséggel és a vizek leapadásával országszerte nőni fog az ilyen botulin mérgezések száma.
Az országot sújtó aszályban ugyanis a vadaknak itatóhelyül szolgáló természetes vizek pocsolyává sűrűsödhetnek és ezekben a szerves anyagokban gazdag, átmelegedett vizekben elszaporodhat a neurotoxint termelő Clostridium botulinum baktérium.