Adót emelne az önkormányzat, de az egri óvodások részére már nem jut mikuláscsomagra
"Nem fog összeomlani az egészségügy, mert nem hagyjuk. Ha kell, túlórázunk, kidolgozzuk a belünket, ágyszámot növelünk, de a betegekért nem tehetjük meg, hogy most feladjuk, azt sem, hogy elfáradjunk" – nyilatkozta a 168 óránaknak Zacher Gábor. Az ismert orvos, toxikológus azt mondta, a kórházakban eszközhiány egyáltalán nincs, emberhiány, azonban ahogy eddig, most is van. Márpedig a koronavírus legújabb mutációi miatt egyre többen kerülnek kórházba, rohamosan töltődnek a covid-osztályok, Hatvanban – ahol Zacher dolgozik – a covid-részlegen jelenleg "telt ház" van.
Nálunk kicsivel több, mint 120 ágy van, most ezek mindegyike foglalt. Tele vagyunk, a többség az elmúlt egy-két hétben érkezett, volt, akit tovább is kellett küldenünk, például egy 37 hetes kismamát. Őt Budapestre szállították.
– ecsetelte a helyzetet.
A szakember kiemelte, hogy több mint harmincöt éves pályafutása alatt nem tapasztalt még olyat, mint a mostani járványhullám idején: naponta három-négy vagy annál is több beteggel kell közölnie, hogy lélegeztetőgépre fogják kapcsolni, és lehet, soha többet nem ébred fel.
Az a rémisztő, hogy komplett családok is érkeznek, apa, anya, a gyerek pedig egy másik kórházban van. Tegnap reggel, mikor bementem a hatvani kórház covid-osztályára azt láttam, hogy a betegek egyharmada akár a gyerekem lehetne. Harmincas-negyvenes életerős fiatalok szemében látom a kétségbeesett aggódást, hogy „most mi lesz”. Persze sajnos ott vannak a 70-80 éves betegek is, de egyre több a fiatal
– mondta.
Zacher úgy nyilatkozott, hogy már jó ideje nem számolja hány órát dolgozik, de egy héten "nyolcvan óra a minimum". "Nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy elfáradjunk, panaszkodjunk, most nincs pofázás most meló van" – fogalmazott.
Kitért a kínai vakcinával kapcsolatos korábbi nyilatkozataira is. Korábban ugyanis azt mondta, bizalmatlan a Sinopharm oltóanyagával kapcsolatban, mert úgy látja, kevés a dokumentációja és a kínai hatóságok ködösítenek, később azonban már azt mondta, a kínai vakcina is jobb, mint a betegség. Most az 168 órának nyilatkozva megismételte, hogy a körülmények miatt megváltozott a véleménye.
Hamut kell szórnom a fejemre, mert látom, hogy mit okoznak a vírus legújabb variánsai. Egy héttel ezelőtt még azt mondtam, hogy a kínaival én nem oltatnám be magam, de most már azt kell, mondjam, hogy azzal is! Oltani, oltani, oltás mindenekelőtt! A mérleg egyik felében ugyanis ott a koronavírus, a tüdőgyulladás, a későbbi szövődmények, a lélegeztetőgép és a halál, a másikon pedig ott van öt vakcina, amik védettséget nyújt
– fogalmazott.
Egy dán kutatásra hivatkozva azt is elmondta, hogy szerinte a krónikus betegeken és az időseken túl az elhízottakat veszélyezteti leginkább a koronavírus.
A 168 óra arról is megkérdezte Zacher, mit gondol az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló szerződésről, annak bevezetéséről és módjáról, amire ő azt felelte, nagy hibának tartja, hogy a harmadik hullám elején kellett ezzel foglalkozniuk.
Ömlöttek a betegek a kórházba, közben senkinek nem volt ideje a részletekkel foglalkozni. Én tudtam, hogy biztosan nem adom fel a hivatásom. De a 24 órás ügyeletek után, az ember örül, hogy ágyba kerül, nem pedig azzal foglalkozik, hogy kitől mire kell engedélyt kérni, lehet-e számlázni, vagy sem, lehet-e másodállásom vagy sem. Nem jött ez jókor, plusz egy teher volt a nyakunkban, hogy a betegeink sorsa mellett a sajátunkkal is törődjünk. Tudom, hogy ez sokaknak furcsa, de a legtöbben ebben a szakmában elfelejtjük önmagunkat, amikor dolgozunk. Szerintem, ha most mindent átgondoltak volna és adnak egy nyári vagy kora őszi határidőt, hogy aláírjuk, sokkal többeket visszatartott volna attól, hogy felmondjanak.
– mondta.
Frissítés: Az Albert Schweitzer Kórház sajtóreferense, Zelnik Krisztina a heol.hu-nak hivatalosan is megerősítette, hogy az intézmény igazolt fertőzött és fertőzésgyanús kapacitásai az elmúlt hét folyamán megteltek. "A harmadik hullám során megállapítható, hogy a korábbiaktól eltérően inkább a 40-50 éves korosztályból kezelünk betegeket, akik közül egyre több az intenzív terápiát, illetve lélegeztetést igénylő" – idézte a sajtóreferenst a portál keddi cikke.