Adót emelne az önkormányzat, de az egri óvodások részére már nem jut mikuláscsomagra
A csapadékban szegény időjárás, illetve a tartósan elhúzódó aszály miatt méterekkel csökkent a Lázbérci-víztározó vízszintje az elmúlt időszakban.
A Sajómente hírportál cikke szerint a tározót tápláló Bán-patak vízhozama jelentősen lecsökkent, medrében éppen csak csörgedezik a víz, így a mesterséges tó dédestapolcsányi oldala már szinte teljesen kiszáradt.
Az Upponyi-hegységben, Uppony és Dédestapolcsány között, elterülő Lázbérci-víztározó normális körülmények között Észak-Magyarország egyik legnagyobb víztározója, a 77 hektáros vízfelület átlagos mélysége 7,5 méter, míg a legmélyebb pontja 17,3 méter szokott lenni a BNPI oldalán közzétett adatok szerint.
Az Y alakú tavat a Bán-patak felduzzasztásával azért hoztak létre, hogy biztosítsa a Sajó-völgyi iparvidék (Ózd és Kazincbarcika) vízszükségletét, valamint ellássa a környező településeket ivóvízzel. A meder kialakítása 1967-ben kezdődött, a tározó feltöltésére pedig 1969-ben került sor.
A Sajómente egy videót is közzétett a Lázbérci-víztározó jelenlegi állapotáról:
Kiszáradt a Lázbérci-víztároló dédestapolcsányi oldalaAz aszály hatására több métert csökkent, és kiszáradt a Lázbérci-víztároló dédestapolcsányi oldala. A Bán-patak vízhozama jelentősen lecsökkent, éppen csak csordogál.
Közzétette: Sajómente – 2022. augusztus 14., vasárnap
A Lázbérci-víztározó közigazgatásilag Borsod-Abaúj-Zemplén megye nyugati részén fekszik, közel Heves megye északkeleti csücskéhez. Vizében többek között pontyok, harcsák, csukák, keszegek, compók és busák is élnek. Területe a Bükki Nemzeti Parkhoz tartozó, 1975-ben létrehozott Lázbérci Tájvédelmi Körzet része, ahol márciusban például hatalmas erdőtűz pusztított.