Bükki erdőtűz: előkészítik a kár felszámolását
Az erdőgazdaság jelezte, hogy a teljes folyamat elég hosszú lesz.
Az Északerdő Zrt. szakszemélyzete megkezdte az előkészületeket annak a kárnak a felszámolására, amelyet a Miskolc külterületén, Jávorkút közelében pusztító erdőtűz okozott – tájékoztatott közösségi oldalán az erdőgazdaság.
Ahogy az Egri Ügyek is megírta, múlt pénteken délutántól szombat hajnalig legalább 65 hektár erdő égett le a helyszínen, a lángok helyenként a 10-15 méteres magasságot is elérték. A Bükki Nemzeti Park tájékoztatása szerint a tűznek áldozatul estek egykor ültetett, tájidegen fenyvesek néhány éve őshonos bükkel felújított területei, de fenyvesek, valamint a töbrök rétjeinek egy része is.
A kárfelszámolás kapcsán az Egererdő közleményében úgy fogalmazott: a szükséges hatósági engedélyek birtokában cél az élőhelyek helyreállítása, elegyes – azaz több, őshonos fafajból álló –, változatos erdők újbóli kialakítása nemcsak a leégett elegyes bükkösök, hanem a károsodott elegyetlen fenyvesek helyén is.
"A terület kedvező természetvédelmi helyzetének visszaállítása, az értékes erdőállományok hosszú távú fenntarthatóságának megalapozása az elkövetkező időszak legfontosabb feladata. Ez a károsodott faanyag kitermelését és elszállítását, a természetes úton megújulásra képes fiatal csemeték tőrevágását, valamint a termőhely adottságaihoz igazodó talajelőkészítést és erdősítést, azaz csemeteültetést jelent a gyakorlatban" – tájékoztatott Mihók István, az erdőgazdaság erdészeti vezérigazgató-helyettese.
A közleményben jelezték azt is, hogy a munkák elvégzése, az erdők megújítása hosszú folyamat.
Évekig kell majd különböző erdőművelési módszerekkel ápolni a fiatalosokat, de az élet nem áll meg, az erdő megújul.
– írták.
Hangsúlyozták azt is, hogy az aszály tovább tombol, ezért erdőterületen tüzet gyújtani továbbra is tilos. A további tűzesetek megelőzése érdekében az Északerdő dolgozói fokozottan ellenőrzik az életbe lépett tűzgyújtási tilalom betartását, amely a kiépített tűzrakóhelyekre is vonatkozik. Az erdőgazdaság emellett arra kérte a dohányzókat, hogy fokozott figyelemmel oltsák el a cigarettacsikket, s lehetőleg zárható hamutartót használjanak. Azt kérték továábbá, hogy aki füstöt, tüzet észlelnek erdőterületen ebben a veszélyeztetett időszakban, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot. A természetjárókat pedig arra figyelmeztették, hogy a károsodott faegyedek kiszámíthatatlan veszélyforrást jelentenek, a lábon álló odvas fák, égett facsonkok baleset- és életveszélyesek lehetnek.
(Kép forrása: Északerdő / Facebook)