Skip to main content
2025. április 29., Kedd, Péter névnap

2025. márc. 26. Szerda, 08:21 | Csarnó Ákos | Fejleszd lelkesen

Nem mindegy, milyen lesz az első tanév a gyermekednek!

A várva várt iskola, úgy érzed, túlságosan nehezen indult. Aggódsz, hogy az iskolai problémákról fog szólni az egész év vagy, hogy lehet nem iskolaérett a gyermek? Ez a probléma sajnos sokszor okoz nehézségeket.

Rovatunk rendszeres szereplője és támogatója, Czeglédi Ildikó gyógypedagógus segít a megoldással. Hogy miért jó a Fejleszd lelkesen Iskolaelőkészítő és Felzárkóztató program és miben tud segíteni a Lelkes tagság ebben a fontos kérdésben? Czeglédi Ildikó színes, játékos feladatok heti rendszerességgel való megosztásával segíti a gyermeked fejlődését. A Lelkes tagság részképességek gyakorlásához és iskolára készüléshez ad hatalmas segítséget.

Eltelt az első félév és azt tapasztalod, hogy a napi iskolai rutin, az órarend, a készülés, a tanszerek összerendezése szinte minden délután kínszenvedés.

A gyermek nehezen veszi fel a ritmust és mint minden anya, te is elfoglalt vagy, a délutánok, esték rohanással telnek és túl sok időt vesz igénybe a délutáni tanulás, felkészülés a másnapra.

Nem figyel az órán? Már az első napoktól érkezik a panasz, hogy a nehezen koncentrál és ül meg az órán a gyermek. Mert még ovis. Nehéz a váltás. Lehet, hogy nem tanulta meg 5, 10 perctől tovább lekötni a figyelmét, nem alakult ki a feladattudata, elkalandoznak a gondolatai, nehezen jegyez meg 2-3 utasítást, amit a tanító néni kér.

Mit tehetünk? Koncentrációt és a figyelmet fejlesztő játékokkal, praktikákkal megtanuljuk mindezt. Lehet szerepet kap egy plusz eszköz is, ami segít a fölös energiákat lekötni az órán, a szünetben vagy otthon. Többször előfordul az is, hogy a gyermek még nem találta meg azt a játéktevékenységet, amit igazán szívesen végez. Valószínű, hogy még nehezen tájékozódik az időben, nem érzékeli megfelelően az idő múlását és ettől bizonytalan, nem tudja, milyen történést, tevékenységet mi követ a nap folyamán, mikor milyen elvárásnak, iskolai szabálynak kell megfelelni, ahhoz, hogy érezze a biztonságot.

Mit kell megtanulni? A rendszerességet, az időbeosztást.

Az időben elkezdett fejlesztés és támogatás, az idői orientáció és figyelem terén (itt ezt a két részképességet emelem ki, de valójában több terület együttes fejlettsége eredményezi az iskolaérettséget, ezekről a későbbiekben még hosszabban kitérek) sokat segít abban, hogy a nap történéseinek a feldolgozása, az olvasás, írás és a matematika tanulás könnyebben menjen.

Bármelyik részképesség hiánya tanulási nehézségekhez vagy viselkedési problémákhoz vezethet, akár súlyos kudarcélményeket okozhat a gyermeknek vagy olyan konfliktusokba keveredik, amelyeket nem is ért igazán.

Az iskolai, otthoni szabályokhoz való alkalmazkodás nem azt feltételezi, hogy a gyermeket megfosztják a szabadságától. Sokkal inkább azt a célt szolgálja, hogy megtanulja rendszerezni az őt körülvevő történéseket, a feladatokat, a saját eszközeit és ezáltal a tanulási szokásokat, folyamatokat, valamint megtanuljon kapcsolódni és kommunikálni a társaival.

Felsőbb évfolyamokban ezeknek a szokásoknak a hiánya komoly tanulási és motivációs nehézséget okoz. De ne szaladjunk ennyire előre, hiszen az indulás megalapozza az egész iskolai időszakot. Hogy a gyermek ki tudja-e építeni a saját motivációs bázisát, megtalálja-e a helyét a közösségben, ez mind az első, iskolában töltött évek tapasztalataiból derül ki számára.

Ha magabiztos, felkészült – azaz részképességeit tekintve alkalmas a tananyag befogadására és megtanulására – a magasabb osztályfokon kevesebb lesz az esély arra, hogy felbukkanjon bármilyen tanulási nehézség vagy zavar.

A felkészülés folyamata szorosan kapcsolódik ez utóbbihoz, hiszen ezalatt a támogatási időszak alatt lehetőség van arra, hogy egy esetleges diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia vagy figyelmi problémát azonosítsunk vagy feltételezzünk, így időben el lehet kezdeni a célzott prevenciós terápiát.

Kezdjétek el a felkészülést a sulira, nagycsoportra!

Neked szólnak a fejleszdlelkesen.hu oldalon rendelhető, online foglalkozások és videó anyagok, ha nincs időd, hogy még egy külön órára vidd heti rendszerességgel a kislányodat vagy kisfiadat. Örömmel értesítelek, hogy csatlakozhatsz a facebook csoportomhoz is, ahol további információkat találhatsz a munkámról, a programról valamint a Lelkes tagságról!

Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!