2024. május 7., Gizella

Eger ügye

Szájmaszkot és gumikesztyűt kapnak Egerben az érettségiző diákok

S.I. 2019.11.30. 00:00

Speciális szabályok mellett zajlanak majd a vizsgák, az Egri Tankerület védőeszközöket is ad az érettségizőknek. Az érintettek véleménye azonban megoszlik a május eleji vizsgázással kapcsolatban.

 

Az Operatív Törzs szerdai sajtótájékoztatóján Maruzsa Zoltán, köznevelésért felelős államtitkár. megerősítette, hogy május 4-étől kezdődően megtartják az írásbeli érettségiket. Az Egri Ügyek megkérdezte a diákokat, szülőket és az Egri Tankerületi Központ vezetőjét is. Az alábbiakban az érintettek hozzászólásaiból és a tankerület vezetőjének írásbeli válaszából szemezgetünk.

 

A tankerület védőeszközökkel várja a diákokat

 

Ballagó Zoltán, az Egri Tankerületi Központ igazgatója az érettségi rendjére vonatkozó kérdésünkre azt írta, hogy "2020. május 4-21. között speciális szabályok mellett zajlanak az írásbeli érettségi vizsgák. A veszélyhelyzetre való tekintettel különös figyelmet kell szentelni a járványügyi előírások betartására".

 

Annak érdekében, hogy a vidékről tömegközlekedéssel Egerbe utazó tanulók időben érjenek a vizsga helyszínére, az alább intézkedéseket tették: "Felvettük a kapcsolatot a Középkelet-magyarországi Közlekedési Központ Zrt. Heves megyei forgalmi igazgatójával, és kértük, hogy a vizsga első hetében, az írásbeli vizsgák előtt és utáni időpontokban szíveskedjenek a helyi járatú autóbuszok számát sűríteni."

 

A tankerület vezetőjének az a törekvése, hogy a diákok közvetlen érintkezését is megakadályozzák. "A diákok indokolatlan csoportosulásának elkerülése érdekében a Heves Megyei Rendőr-főkapitánysághoz fordultunk, kérve, hogy lehetőségeikhez mérten a legnagyobb létszámot megmozgató napokon a középfokú intézmények előtt biztosítsanak rendőri jelenlétet." A diákoknak számítaniuk kell arra, hogy a vizsga után nem tudják közösen kiereszteni a gőzt és a közterületi alkoholfogyasztási tilalom miatt még egy sört sem ihatnak meg –  ami ha máskor nem is, de az érettségi után bocsánatos bűnnek számítana.

 

Az igazgató az érettségi tényleges lebonyolításáról is tájékoztatta portálunkat: "Az írásbeli vizsgák során egy teremben maximum 10 diák tesz vizsgát úgy, hogy közöttük minimum 1,5 m távolságot kell tartani; egy iskolaépületben 200 főnél (vizsgázók és felügyelő tanárok, technikai dolgozók együttesen) több személy egyszerre nem tartózkodhat."

 

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

 

A fertőzés veszélyét azzért teljesen a sem szűnteti meg, hogy minden vizsgázó diák és felügyelő tanár szükséges védőeszközöket, azaz maszkot és gumikesztyűt kap. (Arra már bele sem gondolunk, hogy az amúgy is stresszes vizsgázónak milyen kényelmes lesz majd maszkban és gumikesztyűben írni az érettségit.)

 

A tankerület belátta, hogy bizonyos intézményekben a megfelelő távolságtartás nem biztosítható, így új helyszíneket is kerestek. "Ezért az emelt érettségi vizsgaközpontnak is kijelölt Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium tehermentesítésére május 4-én hétfőn, az emelt szintű magyar nyelv és irodalom, valamint a május 6-án, szerdán az emelt szintű történelem írásbeli érettségik lebonyolítására igénybe vesszük az Egri Hunyadi Mátyás Általános Iskola termeit is" – írták az Egri Ügyek érdeklődésére.

 

Sokan kifogásolják a vizsgák dátumát

 

A legújabb forgatókönyv szerint a kezdés reggel nyolc óráról kilencre módosul, de egy olvasónk szerint ez sem elég késői időpont. "A buszok a szünet menetrendje szerint járnak. Hiába kezdik az érettségit 9-kor, a tanulók jelentős része a korai buszokkal tud csak utazni".

 

Több hozzászóló nem a kezdést, hanem a május eleji dátumot érzik aggályosnak. Rengetegen félnek ugyanis a fertőzéstől. Egy vizsgáira készülődő diák szerint „egyszerűbb lenne megtartani az érettségit akkor, amikor úgymond a vírus lecsengett, és nem akkor, amikor a kormány szerint tetőzik az egész!” Hasonló véleménnyel van egy családtagja okán érintett olvasónk: "A húgom most fog érettségizni. Eleve pánikol a járvány miatt! Pont akkorra tették az érettségit, mikor a tetőzés várható. Szerintem jobb lenne későbbre halasztani vagy valami más megoldást találni." És végül egy markáns szülői vélemény: "A lányom tavaly érettségizett, de most azt mondja, inkább kihagyna fél, vagy egy évet, de nem menne el negyedikén. A vírus tetőpontján nagy a veszélye a fertőzés átadásának, hetvenezer gyerek mozog négy napon keresztül"

 

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI 

 

Egy érettségire készülő diák azt nem érti, ha eddig szigorúan be kellett tartani a kijárási korlátozásokat, azokat miért kell épp a vizsgák időpontjára felfüggeszteni:

 

Személy szerint én nem magamat, hanem a nagyszüleimet féltem. Hiába maradtam itthon, ha az érettségi miatt mégis elkapják a vírust. Az egésznek nem volt értelme! (…) Milyen érzés volt kihagyni a nagymamád szülinapját?

– teszi fel a költői kérdést.

 

Szerinte elkerülhetetlen az érintkezés is: "Ugyanúgy a tömegközlekedést fogom használni, ugyanúgy találkozok emberekkel, ugyanúgy ott leszek az érettségiző társaimmal és barátaimmal. És nekem ne mondja azt senki, hogy a diákok nem fogják ölelni a barátokat! Nem kéne, mert tudom, ez veszélyes lehet a családra nézve, de NEM BÍROM KI!" – vélekedett.

 

Maradjon el az érettségi?

 

Vannak olyanok, aki már új időpontot is találtak az érettséginek: "Én csak azt nem értem, hogy ha a szóbelik elmaradnak, akkor miért nem annak a helyére kerül az írásbeli? Az lett volna a leglogikusabb" – írja kommentjében olvasónk, de ugyanezen a véleményen van egy másik hozzászóló is: "Simán el lehetett volna tolni júniusra, ha már szóbelit nem tartanak. A felvételi eljárás határidejét nem befolyásolná."

 

Csóka Julianna, az Eszterházy Károly Egyetem hallgatója a felkészüléssel kapcsolatos problémákra hívja fel a figyelmet: "Túlvagyok a fiatalok életének egyik legfontosabb szakaszán, az érettségi vizsgák letételén. (…) Emlékszem, hogy megfelelő felkészülésem ellenére is hatalmas kihívással néztem szembe, és számos helyzetben izgultam. Az írásbeli vizsgák után kezdetét vette a szóbeli vizsga megtétele. (...) A mai érettségiző diákok életében, sajnos a megfelelő felkészülések elmaradtak, vagy nem kellőképpen tudták átadni az oktató tanárok a tananyagot. Hiszen, mint én magam is tapasztalom, a digitális oktatás sokkal nehezebb, mert sokszor előfordul, hogy saját magunknak kell feldolgozni egy-egy feladatot. Bár a tanáraink természetesen mindent megtesznek, de ez nem az ő hibájuk, sem pedig a diákok hibája."

 

Fotó: Leszek Szymanski / MTI / PAP

 

A legszélsőségesebb vélemény az, hogy a jelenlegi helyzetben nem is szabad megtartani az érettségit. Például: "Diplomákat kiosztanak nyelvvizsga nélkül? Akkor az érettségit is mellőzhetnénk, év végi jegyekkel. Akinek nem felel meg, jövőre javíthat érettségin" vagy "Megajánlott jeggyel el kellene intézni és csak az emelt szintűt megtartani. (…) Ismerik a tanárok a diákokat. Valószínűleg reális jegyek születnének, nem pedig egy stressz alatt megírt vizsgajegy, ami nem is takarja a valóságot". Egy másik érintett pedig azt írja: "Én személy szerint az év végi jegyeimnek is nagyon örülnék."

 

Nem mindenki ellenzi a május eleji érettségizést

 

Akad olyan, aki szerint nem szabad megfosztani a végzősöket az érettségizés lehetőségétől, ugyanis egyeseket a ballagás, a szerenád és a bankett elmaradása is kedvezőtlenül érintett. És valljuk meg, ezek valamelyikéről a legtöbbünk egy-egy érdekes, és talán életre szóló élményt felidézni.

 

Nem elhanyagolható azoknak a száma sem, akik az érettségi lebonyolítása mellett kardoskodnak. 

 

Szerintem nyugodtan meg lehet tartani mind az írásbeli, mind a szóbelit kellő előkészítés, szervezés mellett. Maszkot és kesztyűt kell viselni, megfelelően használni és nem lesz gond!

– írja egyik olvasónk.

 

Egy másik vélemény szerint: "A tesóm is most érettségizik. Visz magával maszkot meg fertőtlenítőt és ennyi." Egy vizsgára készülő diák is az érettségit támogatók táborát gyarapítja, bár az eredményét tekintve nem túl optimista: "Ha már be jelentették negyedikét, akkor legyen úgy. Én most érettségizek és szerintem minden diák kiborulna, ha megint változtatva lenne az időpont. Így is az elmúlt tíz év legrosszabb érettségi átlagára lehet számítani."

 

(Indexkép: Koszticsák Szilárd / MTI)

 

Az érettségi vizsgák után 24 órára elzárják a dolgozatokat, mert papíron addig életképes a vírus

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló