Megérkezett az idei első hó
Nem adhatunk biankócsekket a kormánynak, törvényben kell rögzíteni a rendeleti kormányzás időtartamát - mondta vasárnapi online sajtótájékoztatóján Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke azon kormányzati törvényjavaslattal kapcsolatban, amely a koronavírus-járvány idejére elrendelt veszélyhelyzet meghosszabbításáról szól.
Mint tudjuk, március 11-én hirdette ki az Orbán-kormány az Alaptörvény alapján az országos veszélyhelyzetet a koronavírus-járvány miatt. Ebben az állapontban rendkívüli jogrend lép érvénybe: veszélyhelyzetben a kormány az Országgyűlés beleszólása nélkül gyakorolhatja a hatalmát, mivel rendeletei egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat, amelyekhez normális esetben szükség lenne a parlamenti képviselők megfelelő többségének beleegyezésére.
Rendkívüli helyzetben, legyen az járvány vagy fegyveres támadás, gyors döntéseket kell hoznia a kormánynak, így nincs idő megvárni a normális parlamenti ügymenetet. Csakhogy egy kormány nem kaphat ekkora hatalmat korlátlan ideig, hanem azt a például a járvány aktuális helyzete függvényében bizonyos időközönként újra felül kell vizsgálni és ha muszáj, meg kell hosszabbítani, de fel is lehet függeszteni. Így elkerülhető, hogy a kormány diktatúrát valósítson meg a veszélyhelyzetre hivatkozva.
Csakhogy az Orbán-kormány nemrég beterjesztett törvényjavaslata lényegében korlátlan ideig meghosszabbítaná a veszélyhelyzetet, és így a kormányfő szinte korlátlan hatalmát. A kabinet saját belátása szerint dönthetne arról, hogy kezdeményezi saját korlátlan hatalmának felfüggesztését, az Országgyűlés csak rábólinthat erre. Addig viszont nem működne a parlament, sőt, népszavazásokat és parlamenti választásokat sem írhatnak ki.
A kabinet előterjesztését hétfői és keddi ülésén tárgyalja a Ház. Az LMP társelnöke szerint az ellenzéki pártok közösen alakítják ki álláspontjukat arról, és "vannak aggályaik", hozzátéve: azt kezdeményezik, hogy hétfőn, az Országgyűlés plenáris ülése előtt tartsanak rendkívüli hétpárti egyeztetést a képviselőcsoportok.
Aggasztó előjel azonban, hogy Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője bejelentette: élve a Fidesz-KDNP frakciószövetség kétharmados többségével akkor is megszavazzák az előterjesztést, ha az ellenzék nem támogatja azt.
Schmuck Erzsébet (a képen) elmondta azt is, hogy az LMP fontosnak tartja, de nem elégségesnek a miniszterelnök által bejelentett gazdaságvédelmi lépéseket. A párt szerint drasztikusan át kell alakítani az idei költségvetést: a hazai gazdaság fejlődését szerintük nem szolgáló beruházások felfüggesztésével mintegy 600 milliárd forint csoportosítható át a védekezésre.
Ide sorolta a Paks II. atomerőmű építését, az ahhoz kapcsolódó Duna-hidat, a Budapest-Belgrád vasútvonalat, az új budapesti sportcsarnokot és a Liget Budapest projektet. Schmuck Erzsébet szerint a csaknem 600 milliárd forintos turizmusfejlesztési program "most nem aktuális", az összeg fele szintén átcsoportosítható.
Ezen forrásokból kell segíteni a munkájukat elvesztőknek és azoknak, akiket alacsony jövedelmük miatt nehéz helyzetbe hoz a jelentős élelmiszerár-emelkedés. Ugyancsak segíteni kell a válság által sújtott egyéni vállalkozókat, a kis- és közepes vállalkozásokat (kkv-k).
Az LMP javasolja a munkát terhelő adók elengedését és azt, hogy az állam vállalja át a nehéz helyzetbe került kkv-k bértömegének 60 százalékát a válság alatt.
Az önkormányzatok számára rendkívüli segélyalapot kell létrehozni a megnövekedett feladatok fedezésére - mondta -, és erősíteni kell az idősek körüli szociális hálót. A hátrányos helyzetű gyermekek sem éhezhetnek, a legalapvetőbb szükségleteket mindenkinek biztosítani kell - mutatott rá.
(Fotók: MTI)