2024. április 30., Katalin Kitti

Mindenki ügye

Európai testvérpártjainak magyarázkodik a Fidesz az Index miatt

AZONNALI 2019.11.30. 00:00

A magyar kormánypárt szerint nálunk a magáncégek szabadon működnek, az Index esetében sem volt szó politikai befolyásról, csak az ellenzék akarja rájuk kenni a dolgot.

 

"Nevetséges gyanúsítgatások és ellenzéki hisztéria" – többek között ezzel magyarázza az Index körül kialakult ügyet a Fidesz egy, a néppárti testvérpártjainak kedden körbeküldött, és most a Politico Brussels Playbook-hírlevelében kiszivárogtatott pamfletben, amelyet az Azonnali cikke idéz.

 

Belső ügy?

 

A magyar kormánypárt – amelyet tavaly márciusban függesztettek fel az európai pártcsaládjában, az Európai Néppártban, és ezen státusza, néppárti bölcsek ide vagy oda, azóta nem változott – egyoldalas levelének lényege, hogy az Index körül történteket egy egyéni üzleti döntéssel, nem pedig politikai befolyással magyarázza. A hírportál főszerkesztőjének elbocsájtásával, majd ezt követően a körülbelül nyolcvan újságíró együttes felmondásával kapcsolatban a Fidesz szerint a magyar ellenzék "hamisan feltételez politikai befolyást a magyar kormány részéről".

 

Valójában az események egy magán entitás üzleti ügyeinek eredményeképp történtek, és a magyar kormány ilyen ügyekben nem nyilatkozik

 

– érvel a kormánypárt az EPP-tagpártoknak. Ezt követően röviden elmagyarázzák, mi történt az Indexnél: megemlítik a Gerényi Gábor (aki egyébként az Azonnali kisebbségi tulajdonosa) által benyújtott, de az Indexen belül nagy port kavaró átszervezési terveket, valamint Dull Szabolcs főszerkesztő elbocsájtását, aki az Index igazgatósága szerint üzleti titkokat szivárogtatott ki.

 

Fotó: Media1

 

A Fidesz szerint viszont "a magáncégek szabadon működhetnek Magyarországon, üzleti döntéseik pedig csak rájuk tartoznak".

 

Hozzáteszik: a főszerkesztő elbocsájtása a cég menedzsmentjének belső döntése volt, és mivel a magyar kormány ügyeit mindez nem érinti, ezért nem is nyilatkoznak erről. "A magyar ellenzék viszont ezeket az eseményeket egyből arra használja fel, hogy politikai befolyást és »a demokrácia végét«, stb. kiáltva támadják a magyar kormányt. Mint oly gyakran a múltban, ez a feltételezés is alaptalan, és semmilyen tény nem támasztja alá" – magyarázza a Fidesz.

 

Az ellenzék politikai befolyást, a kormánypárt ellenzéki álhírkampányt lát

 

Szerintük „a nevetséges gyanúsítgatások és az ellenzéki hisztéria legutóbbi köre” a koronavírus kapcsán hozott felhatalmazási törvényre emlékeztet, amikor az ellenzék „rosszindulatú álhírkampányt folytatott” olyan állításokkal, minthogy a magyar parlament nem is ülésezhet, holott ezt hónapokon keresztül megtette.

 

Ez a példa pontosan megmutatja, hogy azok, akik a magyar kormányt a jogállamiság áthágásával gyanúsítják, kifogytak az érvekből, és most kétségbeesetten próbálják a kormányra kenni egy magáncég belügyeit

 

– zárja a néppártiaknak küldött levelét a magyar kormánypárt.

 

Az ellenzéki EP-képviselők szerint viszont nagyon is szó van politikai befolyásról az Indexen belül. Ha kíváncsi az ő nyilatkozataikra, illetve az Index belügyeinek alakulásával kapcsolatos részletekre, ezeket ide kattintva az Azonnalin elolvashatja

 

Miért volt volt fontos az Index, és mit jelent az elvesztése?

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló