Döntött a parlament, így felfüggesztik a pedagógusok teljesítményértékelését az idei tanévre
Az Országgyűlés keddi ülésén elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely felfüggeszti a pedagógusok teljesítményértékelését a 2025/2026-os tanévre. A javaslatot 135 igen szavazattal, 53 tartózkodás mellett fogadták el.
Az intézkedés előzménye, hogy Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter június elején bejelentette: a kormány felülvizsgálja a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerét, amelyet az elmúlt években számos szakmai kritika ért.
A miniszter szerint a jelenlegi rendszer túlzott adminisztratív terhet ró az iskolákra, jelentős időt és energiát emészt fel, miközben nem biztosít valóban hasznos szakmai visszajelzést a pedagógusok számára.
Kiemelte azt is, hogy az idei teljesítményértékelés elmaradása miatt egyetlen pedagógust sem ér hátrány. A korábban megszerzett teljesítményértékelési illetmények változatlanul megmaradnak.
„Ez a döntés nem elvesz valamit, hanem könnyít a mindennapokon. Olyan rendszert szeretnénk kialakítani, amely valódi szakmai értéket teremt, és nem felesleges adminisztrációval terheli az iskolákat” – fogalmazott korábban a miniszter.
A következő tanév során a tárca szakmai egyeztetéseket kíván indítani pedagógusokkal, intézményvezetőkkel és oktatási szakértőkkel annak érdekében, hogy közösen dolgozzák ki az új teljesítményértékelési rendszert.
A most elfogadott törvényjavaslatot a Tisza Párt országgyűlési képviselői, Kapronczai Balázs és Müller Anna nyújtották be még június 9-én képviselői indítványként.
A jogszabály értelmében nemcsak az idei tanévre függesztik fel a pedagógusok teljesítményértékelését, hanem hatályon kívül helyezik azt a miniszteri rendeletet is, amely a teljesítményértékelés részletes szabályait tartalmazta.
Az indokolás szerint a köznevelési foglalkoztatotti jogviszony általános szabályai továbbra is lehetővé teszik, hogy a munkáltató a pedagógusok kiemelkedő munkáját illetményemeléssel vagy más módon elismerje, így a rendelet megszüntetése nem zárja ki a teljesítmény szerinti differenciálást.
Mit jelent ez a pedagógusok számára?
A döntés értelmében a 2025/2026-os tanév végén nem kell lefolytatni a kötelező teljesítményértékelési eljárást. Az iskolák adminisztratív terhei csökkennek, miközben a kormány egy új, egyszerűbb és szakmailag megalapozott értékelési rendszer kidolgozását ígéri.
indexkép: MTI, Hegedűs Róbert
Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!