Adót emelne az önkormányzat, de az egri óvodások részére már nem jut mikuláscsomagra
Hétszázféle bőrbetegséget képes azonosítani a páciens által beküldött fotó alapján az a mesterséges intelligencia alapú technológia,
amelyet januártól tesztelnek a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikáján – áll a SOTE szerkesztőségünknek elküldött, és az egyetem oldalán is elérhető közleményében.
Az alkalmazást egy magyar cég, az AIP Medical Holding Zrt. fejlesztette ki.
A bőrbetegségeket felismerő szolgáltatást március 24-től az egész ország területéről ingyenesen igénybe vehetik az érvényes biztosítási jogviszonnyal rendelkezők,
regisztrációt követően lehet feltölteni a rendszerbe a képeket.
Az eszköz az ismert bőrgyógyászati problémák jelentős részét – ez 700 féle bőrbetegség – tudja azonosítani. A diagnózist a mesterséges intelligencia állítja fel,
de azt minden esetben bőrgyógyász szakorvos hagyja jóvá.
Ezután a páciens vagy kap egy üzenetet arról, hogy nincs teendője, vagy szakvéleményt kap és mellé receptet vagy javaslatot vény nélküli gyógyszerre; vagy személyes konzultációra küldi a rendszer a szakrendelőbe, ahová tartozik (ha ez a SOTE, akkor, időpontot is kap).
Az alkalmazás mögött egy kétmillió képből álló adatbázis van, ezek közül 300 ezer kép esetében minden részletes adat – életkor, nem, az elváltozás testen való elhelyezkedése – ismert. A mesterséges intelligencia ezek alapján ismeri fel, hogy mit „lát” a beküldött képen.
Az applikációval gyorsan és egyszerűen lehet kiszűrni a sürgős ellátást igénylő betegeket, több bejövő pácienst lehet sokkal kevesebb erőforrással ellátni, így rövidül a várakozás és a diagnózis megállapításának az ideje is – idézi a SOTE közleménye Kovács Mátét, az AIP társalapítóját.
A céggel az egyetem öt évre szóló, hosszú távú kutatás-fejlesztési keretmegállapodást kötött, további, mesterséges intelligenciára épülő orvostechnikai szoftvereket fognak közösen fejlesztése.
Ezt a cikket az Azonnali szállította.
(Indexfotó: Pixabay)