Megérkezett az idei első hó
A fakitermelés szabályain lazító rendelet alapján veszélybe kerül a védett területeken található, ökológiai szempontból értékes őshonos, idős erdőállományok hosszú-távú fenntarthatósága. Ez pedig nemcsak az erdei élővilágot és a biodiverzitást veszélyezteti, hanem az erdők klíma-, víz- és talajvédelmi funkcióját és a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodó képességét is csökkenti – figyelmeztet a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontja.
Szerdán kiadott állásfoglalásukban azt írják, nem kérdőjelezi meg a tűzifa iránt megnövekedett igény létét, vagyis a tűzifa-kitermelés növelésének szükségességét, ugyanankkor szerintük a megnövekedett tűzifaigényt elsősorban a nem védett területen található, alacsonyabb természetességű (átmeneti erdők, kultúrerdők és faültetvények) intenzívebb használatával kéne biztosítani.
A kutatóközpont többek között arról ír, hogy a rendelet alapján a védett területeken őshonos fafajú, magas természetességű erdőkben is alkalmazható a tarvágás, kiterjesztett területi hatállyal, ez pedig "hosszú távon a fiatalabb állományok területi növekedéséhez vezet, az idős és vegyeskorú erdők rovására, amelyek leginkább biztosítják a biodiverzitás megőrzését és az erdők ökoszisztéma szolgáltatásait. Hozzáteszik, hogy szerintük a szükséges faanyag biztosítható a jelenleg e területeteken elterjedt fokozatos felújító vágás keretében is, amely az eredetihez hasonló természetességű, mag eredetű állományokat hoz létre.
A rendelet alapján Magyarország legszebb, legértékesebb erdeit veszélyeztetjük, ami erdőgazdálkodási szempontból sem kedvező, hiszen ezek az állományok alkalmasak leginkább a minőségi rönkfák előállítására."
– írják, majd úgy folytatják:
A klímaváltozás enyhítése és az élővilág védelme szempontjából kulcsfontosságú a meglévő természetes élőhelyek fenntartása. Amellett, hogy a megnövekedett tűzifa igényre választ kell adni, ehhez nem az őshonos fafajú védett erdőket kell feláldozni. Ezt elsősorban a nem védett területen található, rövid vágásfordulóval kezelt idegenhonos állományok, pl. akácosok intenzívebb használatával kellene megoldani."
Orbán Viktor július végén beszélt arról a közrádióban, hogy át kell állni a gázról fatüzelésre. Ennek érdekében az erdőgazdaságoknak előírták, hogy vizsgálják meg, hogyan lehetne minél több fát kivágni tűzifának. Néhány nappal később aztán megjelent a fakitermelést megkönnyítő rendelet (bővebben ebben a cikkünkben írtunk róla). Közben az iskoláknak is szóltak, hogy készülniük kell a fával való tüzelésre, és az új rezsiszabályok miatt egyébként sok háztartás is át akar állni a fatüzelésre, így megnőtt a tűzifa iránti kereslet, és vannak eladók, akik már készlethiányt jeleztek. A kormány mostara megtiltotta a tűzifa kivitelét az országból.
Nagy István agrárminiszter a tűzifarendelet megjelenése után kiadott közleményében azt írta, hogy "a fa kitermelése továbbra sem jár erdőirtással, nem csökkenti az erdőterületet, és nem rontja az erdők természeti állapotát sem", a természetvédők azonban aggályosnak tartják az új szabályozást. A rendelet visszavonásáért az LMP és több természetvédő szervezet is petíciót indított, és a zöld párt azt is bejelentette, hogy Alkotmánybírósághoz fordulnak az ügyben, péntekre pedig tüntetést szerveznek az Agrárminisztérium épülete elé, a budapesti Kossuth térre.