Skip to main content
2025. április 27., Vasárnap, Zita névnap

2025. ápr. 07. Hétfő, 18:52 | Csarnó Ákos | Mindenki ügye

A magyar korrupció is szerepel az USA kereskedelmi jelentésében, pár nappal a Trump-féle vámok előtt jelent meg

Az Egyesült Államok kormánya március végén hozott nyilvánosságra egy 397 oldalas kereskedelmi jelentést, amelyben részletesen kifejtik, mely országok milyen gazdasági gyakorlatai nehezítik az amerikai cégek számára a kereskedelmet. A dokumentumban Magyarország is többször említésre kerül, különösen a közbeszerzések átláthatatlansága és a magas korrupciós kockázat miatt.

A Válasz Online szerint a jelentés egyes megállapításai összefüggésbe hozhatók azokkal a vámintézkedésekkel, amelyeket Donald Trump pár nappal később vetett ki az Európai Unióra. Bár a vámok formálisan az EU egészére vonatkoznak, a jelentés konkrét tagállami példákat is felsorol, köztük Magyarországot, ahol az amerikai kormány szerint még az uniós szabályoknál is szigorúbb előírásokat alkalmaznak, amelyek hátrányosan érintik a nem uniós vállalatokat.

A magyar kormány álláspontja szerint Brüsszel hibája, hogy nem tudta elkerülni a vámokat. Szijjártó Péter külügyminiszter az EU tárgyalási hibáira hivatkozott, míg az EU-s oldalon Maroš Šefčovič, kereskedelmi biztos kétszer is Washingtonba látogatott, de a tárgyalások nem vezettek eredményre.

A jelentésben több magyar szabályozást is kifogásolnak, például a gyógyszerek árazásának átláthatatlanságát és a külföldieket hátrányosan érintő kamarai előírásokat. Kiemelik azt is, hogy a közbeszerzések nem mindig átláthatók, és gyakran helyi vagy akár EU-n kívüli szereplők – például kínai cégek – kapnak előnyt. Az amerikai cégek szerint a magyar eljárásokban tapasztalható korrupció „mély aggodalomra” ad okot, annak ellenére is, hogy a magyar kormány több intézkedést hozott az utóbbi években a helyzet javítására.

A jelentés külön érdekessége, hogy az amerikai kormány nemrég korrupciós okokra hivatkozva szankciós listára tette Rogán Antalt. A magyar kormány ezt úgy kommentálta, hogy szerintük ez csupán a távozó amerikai nagykövet „kicsinyes bosszúja”. Korábbi elemzések szerint azonban a döntés mögött komolyabb politikai háttér és hosszabb folyamat húzódik.

A magyar fél több kormányzati szervének is küldtek kérdéseket a jelentéssel kapcsolatban, és Szijjártó Péter külügyminiszter a külgazdasági miniszterek uniós tanácskozása után úgy nyilatkozott, hogy a jelentést Joe Biden elnöksége alatt állították össze. A külügyminiszter szerint a Magyarországgal kapcsolatos megállapításokat David Pressman amerikai nagykövet „diktálta”, akit azzal vádolt, hogy „a magyar ellenzék vezetőjeként viselkedett”. 

indexkép:  AFP/Miniszterelnöki sajtóiroda / X @PM_ViktorOrban


Kapcsolódó cikkek

Donald Trump április 2-át saját megfogalmazása szerint „felszabadulás napjának” nevezte el, és valóban nagy várakozás övezte ezt a napot – bár a világ nagy része inkább aggodalommal tekintett rá ug...

Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!