Skip to main content
2026. május 13., Szerda, Imola, Szervác névnap

2021. jún. 19. Szombat, 20:28 | Nagy Donát | Mindenki ügye
Címkék: zöldfül, ivóvíz, víz

A jövőnk legnagyobb kihívása az ivóvízellátás lesz, mégha ezt most nehezen is hisszük el

A Föld folyóinak többsége legalább egy napra kiszárad.

A Föld folyóinak többsége évente legalább egy napra kiszárad egy új amerikai tanulmány szerint. A montreali McGill Egyetem kutatócsoportja által tanulmányozott, mintegy 64 millió kilométernyi folyó, patak 51-60 százaléka időszakosan megáll, vagy kiszárad – írta a ScienceDaily.com tudományos-ismeretterjesztő portál.

A Nature friss számában közzétett tanulmány az első, amely empirikus alapokon mérte fel a nem állandó folyók és patakok eloszlását a Földön. Eredményeik alapján elkészült az első térkép, mely a nem állandó folyókat és patakokat mutatja meg. A tudósok szerint a térkép kulcsfontosságú alapinformációkkal szolgál a folyók vízhozamának szakaszosságát érintő jövőbeli változások értékeléséhez, a globális víz- és biokémiai körforgásban játszott szerepük meghatározásához és figyelemmel kíséréséhez. Értékelni kell jelentőségüket a fajok sokszínűségének fenntartásában is.

waterfall-3615487_1280
Fotó: Pixabay

Ezek a folyók víz- és táplálékforrást jelentenek sok embernek, a vízminőség fenntartásában is szerepet játszanak. Gyakran azonban rosszul bánnak velük, kihagyják őket a védelmi intézkedésekből

– magyarázta Mathis Messager, a tanulmány vezető szerzője, a McGill Egyetem PhD-hallgatója.

Megállapították, hogy a klíma és a földhasználat változása miatt a Föld folyóhálózatának egyre nagyobb hányada várhatóan szezonálisan kiszárad vagy megáll.

Sok korábbi állandó folyó, köztük a legendás Nílus, az Indus vagy a Colorado az elmúlt 50 évben egyes szakaszain már időszakossá vált

– közölte Bernhard Lehner, az egyetem geográfiaprofesszora.

Mint várható volt, leginkább a száraz vidékeken gyakoriak az időszakos folyók, de trópusi vidékeken, sőt az Északi-sarkvidéken is előfordul, ahol az év egy szakaszában befagynak a folyók.

A Föld lakosainak több mint fele olyan helyen él, amelyek legközelebbi folyója időszakos.

Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!