Meghátrált a fideszes városvezetés Hevesen: népszavazás dönt a vegyiüzemről!
Hétvégén elkezdtek dolgozni a szakemberek a felvidéki Rozsnyón, hogy elvezessék a bezárt vasércbányából ömlő szennyvizet, amely március óta szennyezi a Sajó vizét – számolt be az ATV Híradója.
A szennyezés az érintett szakaszon óriási pusztítást okozott, és a riport szerint míg eddig leginkább a vas okozott problémát, ezért vált rozsdás színűvé a Sajó, az utóbbi időszakban tovább romlott a helyzet, most már nehézfémek, toxikus anyagok is érkeznek a bányából. A korábbi hírek szerint a szennyeződés már Magyarországot is elérte, ugyanakkor nálunk egyelőre csak a folyóvísz elszíneződéséről számoltak be, arról nem, hogy mérhető mennyiségben jelent volna meg a káros anyag.
A szennyezés ügyében közben már a Greenpeace is vizsgálódik. Simon Gergely vegyianyag-szakértő a híradónak nyilatkozva elmondta:
a Greenpeace a napokban mintát vett a magyar határnál a Sajó magyarországi szakaszán, és napokon belül látjuk, hogy a határérték felett toxikus fémszennyezettség jelen van-e. De az hogy a szlovák részen van ilyen azt egész biztosan tudjuk."
A szakemberek szerint a bánya mélyebb részein szűrők telepítésére is szükség lenne, hogy teljesen meggátolják a szennyező anyagok bejutását a folyóba.
A magyar agrárminiszter segítséget ajánlott
Keresztes László Lóránt LMP-s országgyűlési képviselő – aki a parlamentben is szóba hozta az ügyet – kérte a magyar kormányt, hogy a szennyezéssel kapcsolatban szólítsák fel azonnali cselekvésre a szlovák hatóságokat. Az ellenzéki politikusa a Híradóban úgy fogalmazott: "Ez nem csak erkölcsi kötelességünk hanem a vízügyi egyezmények révén jogi lehetőségei is vannak hogy az ügybe beavatkozzon én ezt vártam a kormánytól."
Hétfőn aztán az Új Szó felvidéki magyar lap arról számolt be, hogy Ján Budaj szlovák környezetvédelmi miniszter videókonferencia keretében egyeztetett Nagy István agrárminiszterrel. Nagy üdvözölte, hogy Szlovákia konkrét lépéseket tesz a Sajó szennyezésének megállítása érdekében. Hozzátette, Magyarország nem akar Szlovákia belügyeibe beavatkozni, a kialakult helyzetet azonban minél előbb meg kell oldani. Nagy emellett felajánlotta, ha bármilyen támogatásra, technológiára szükség van, akkor a magyar szakemberek készek segíteni a szennyezés felszámolásában.
Az Új Szó cikke szerint Ján Budaj azt is közölte, hogy minisztériuma ismeretlen tettes ellen tett feljelentést a szennyezés miatt.
Uniós környezetvédelmi ügyészséget javasol Donáth Anna
Egy másik új fejlemény, hogy Donáth Anna magyar EP-képviselő – aki már korábban is uniós fellépést szorgalmazott az ügyben – hétfőn a Facebook-oldalán közzétett egy, a Sajó katasztrófával sújtott szakaszán forgatott videót, amelyben többek között arról beszélt, hogy az Európai Parlamentben liberlis frakciótársaival szorgalmazni fogják egy EU-s környezetvédelmi ügyészség létrehozását, a hasonló ügyek kivizsgálására.
A Sajó megmentéséért a határ mindkét oldalán petíció is indult.