Sajó-katasztrófa: elkezdődhet a helyreállítási munka a folyót szennyező bányában
Bő két hétig dolgozhatnak a bányánál, és a beavatkozástól azt várják, hogy 80 százalékkal csökkenti a folyóba jutó, magas ásványianyag-tartalmú bányavíz mennyiségét.
Noha Ján Budaj szlovák környezetvédelmi miniszter csütörtökön azt nyilatkozta, hogy pénteken megindul a felszín alatti vizek elterelése a Sajót szennyező alsósajói bányában, ennek ellenére a Felvidék.ma híroldal cikke szerint tegnap nyoma nem volt a kármentésnek.
A Bumm.sk portál cikke alapján pénteken végül is annyi történt, hogy a Vasércbányák állami vállalat aláírta a szerződést a kivitelezővel azoknak a helyreállítási munkáknak az elvégzéséről, amelyeknek köszönhetően jelentősen csökkenhet a Sajóba kerülő szennyezett bányavíz. A tényleges munka így szombaton kezdődhet, és várhatóan 15 nap alatt végzik el.
A bányászati helyreállítási társaság olyan munkákat végez a régi vasércbányában, amelyek megakadályozzák, hogy a bánya felsőbb szintjeiről víz folyjon az alsóbb szintekre, ahonnan magas ásványianyag-tartalmú vizet szorít ki"
– közölte az állami vállalat.
A várakozások szerint
ha a beavatkozás sikeres lesz, körülbelül 80 százalékkal kevesebb magas ásványianyag-tartalmú bányavíz jut a Sajóba.
Ezt az eljárást a régi bánya átvizsgálása és az azt korábban működtető, jelenleg felszámolás alatt levő Siderit Kft. irattárában található dokumentumok áttanulmányozása után választották.
Ahogy azt portálunk is megírta, a Felvidékről Borsod-Abaúj-Zemplén megyébe továbbfolyó, majd Tiszaújvárosnál a Tiszába torkolló Sajót a szlovák oldalon február közepén színezte vörösre a bányából kifolyó víz. A szennyezés óriási pusztítást okozott, több kilométeren eltűntek a halak, elpusztultak rákok. A szennyeződés már Magyarországot is elérte, de nálunk egyelőre csak a folyóvísz elszíneződéséről számoltak be. Az illetékes szlovákiai szervek tétlenségét látva a határ mindkét oldalán petíciót indítottak a folyó megmentéséért.
(Indexfotó: Komka Péter / MTI)