Mi a teendő, ha feltörték a közösségi média fiókunkat?

A fiókok feltörése sajnos nem ritka. De mit lehet annak érdekében tenni, hogy jobban felkészüljünk, és gyorsabban reagáljunk, ha beütne a krach?
A szokatlan aktivitás az első jele annak, ha valaki próbálkozik a fiók ellopásával.
Ennek ártalmatlanabb változata, ha értesítést kapunk arról, hogy valaki megpróbált belépni a közösségi média fiókunkba. A kevésbé ártalmatlan változata, pedig amikor olyan posztok vagy üzenetek kerülnek megosztásra a saját nevünk alatt, amelyek nem a mi kezünk munkáját dicsérik.
Fontos, hogy a közösségi platformok, például a Facebook és az Instagram, amelyek a Meta alá tartoznak, egyesíthetők. Így, ha az egyiket feltörik, a másik is veszélybe kerülhet. Ha olyan problémával találkozunk, hogy nem tudunk belépni a fiókunkba, valószínű, hogy a hacker megváltoztatta a bejelentkezési adatainkat.
Teendők, ha megtörtént a baj
Első lépésként mindig értesíteni kell a közösségi média szolgáltatót. A legnagyobb platformok rendelkeznek saját fiók-helyreállítási eljárásokkal, amelyek különböznek, de mindegyik célja a csalás megakadályozása és az ügyfelek védelme. Ha arról értesítenek, hogy valaki megpróbált belépni a fiókba, azonnal jelszót kell változtatni. Minden egyes platformon, ahol ugyanazt a jelszó van használatban.
Fontos, hogy ki kell jelentkeztetni az összes olyan eszközt, amelyről nem jelentkeztünk be. Ezzel is minimalizálható a további hozzáférés. Ehhez sok közösségi oldal kínál megoldást.
Ezután mindenképpen javasolt aktiválni a kétlépcsős hitelesítést. Ez az extra biztonsági réteg egy PIN-kódot vagy egyéb megerősítést kér, így még ha valaki rendelkezik is a jelszóval, a fiókhoz nem férhet hozzá.
Ha megtörtént a baj, akkor értesíteni kell a kontaktokat a történtekről, és törölni a csalóktól származó posztokat, ha ezt a platform lehetővé teszi.
Innentől pedig újra a fiókhelyreállításé a főszerep.
Mire használják az ellopott fiókot?
Miután a kibertámadók átveszik az irányítást a fiók felett, megpróbálhatják rávenni a felhasználó követőit/ismerőseit, hogy pénzt fektessenek be valamibe vagy vegyenek részt egy nyereményjátékban. Ezt közvetlen üzenetek küldésével vagy nyilvános bejegyzések létrehozásával próbálják elérni.
Mivel a követők azt hiszik, hogy az eredeti felhasználó írta az üzenetet vagy posztot, nagyobb valószínűséggel bíznak meg abban, hogy a befektetés vagy a nyereményjáték valódi.
Például egy nemrégiben történt csalás során a kibertámadók átvehették a felhasználók fiókjait, és megpróbálták rávenni őket, hogy küldjenek egy videót , amiben egy Bitcoin rendszert népszerűsítenek.
Cserébe a kibertámadók azt ígérték, hogy visszaadják a fiókot az eredeti felhasználónak.
Ehelyett a kibertámadók feltöltötték a videót a felhasználó fiókjára, hogy még több követőt győzzenek meg a csalásba befektetésről.
Forrás: ictglobal.hu