Skip to main content
2025. március 27., Csütörtök, Hajnalka névnap

2025. márc. 13. Csütörtök, 11:06 | Csarnó Ákos | Eger ügye

Ezért kell 1 milliárdot fordítani az egri várra?

Tavaly novemberben Lázár János miniszter Vágner Ákos egri polgármesterrel együtt tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy 1 milliárd forintot utal a kormány Egernek a vár fejlesztésére. Ez a pénz aztán decemberben meg is érkezett, amit a napokban – szűk negyed év parkoltatás után - át is utaltak a Dobó István Vármúzeum számára. Mivel alig található eredeti építőkő az egri várban, mert az utóbbi időkben milliárdokért újította fel és „öntötte betonba” a falakat a fenntartó, igen furcsának tűnt már elsőre is, hogy miért kell újabb 1 milliárd forint a vár fejlesztésére.

 A Heves Vármegyei Kormányhivatal, Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály Építésügyi Osztálya a Szép bástyára vonatkozóan 2021-ben, a Tömlöcbástyára és Dézsmapincére 2024 őszén kötelezte az önkormányzatot a több száz millió forintos állagmegóvó munkára, ám ezt a város kizárólag a működésre fordítható forrásból tudta volna megvalósítani. A Szép bástya munkálatai már befejeződtek, arra biztosítási összeg is le lett hívva, az újabb 1 milliárd valószínűleg a 2024 őszi kötelezésre kell fordítani. Hogy pontosabbat tudjunk kérdésekkel fordultunk mind az egri önkormányzathoz, mind a kormányhivatalhoz, ugyanis csak hangzatos bejelentésekben, a részletek közlése nélkül lehetett információ-töredékeket megismerni a kötelezésekről.

Nem tudja a bal kéz, hogy mit csinál a jobb

Érdekesen alakult a közadat kérésünk, ugyanis míg az önkormányzat jegyzője, Barta Viktor minden további nélkül megküldte a választ, a kormányhivatal részéről Ignácz Balázs nevében Gecse Cecilia igazgató a törvényre hivatkozva megtagadta a választ. Indokolása szerint a közérdekű és közérdekből nyilvános adatok megismeréséhez való jogot – az adatfajták meghatározásával – törvény közigazgatási hatósági eljárásra tekintettel korlátozhatja. Az adatigénylésünkben megismerni kívánt adat – tehát egy hatósági határozat és nem előkészítő irat - egyedi hatósági ügy iratainak a része, amely az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény 33.§-ának rendelkezései alapján iratbetekintési jog keresében ismerhető meg a jogszabályban foglaltak szerint.

A 2024. évi kötelezés

Az örökségvédelmi hatósághoz 2023. december 13-án és december 18-án írásbeli bejelentések érkeztek az Egri Várral kapcsolatosan. A bejelentések a Dézsmapince szellőzőjének területén keletkezett gödör (melyet a bejelentő szerint hulladéktárolónak használnak), a Tömlöcbástya (bejelentő szerint) életveszélyes állapota, valamint a XVI. századi bronz ágyú (bejelentő szerinti) szabálytalan tárolására vonatkoztak.

A bejelentők kérték a bejelentéseik kivizsgálását. Az örökségvédelmi hatóság a bejelentésekre hatósági ellenőrzést indított, ennek keretében 2024. január 9-én helyszíni szemlét tartott. A szemle jegyzőkönyve szerint

Ágyú: Az ágyú a Setét-kapu előtti várudvari részen, keményfa talapzatokon, fedés nélkül, restaurálatlanul, kordon mögött áll, látogatható.

Dézsmapince: A volt 4-es épület alatti pincerendszer egy helyen a felszín süllyedését mutatja 3,8 méter átmérővel. A „gödör” a Dézsmapince szellőjének, a benne lévő föld súvadásával alakult ki a csapadékvíz hatására 2021 év elején kezdődően. Kordonnal körbekerített, lehatárolt, nem látogatható. Építési törmeléket jelenleg nem tartalmaz. A Provizori palota pincéje és a Dézsmapince lejárata a régészeti feltárás utáni nem konzervált, körbekerített, fedett állapotot mutatja.

godor

Tömlöcbástya: A bástyán és a várfalon is a következők tapasztalhatók: kőomlások, kőhiányok, tégla hiányok, mállások, repedések, növényzet a felületen és a tetején. A boltíves átjáró alatt pallóból épített védőtető, a tégla boltövek alátámasztása már nem látja el a feladatát. A bástya területe a látogatók elől kordonnal elzárt, nem látogatható. A bástya omlás- és balesetveszélyes.

A kötelezések

A Tömlöcbástyára vonatkozó kötelezés

A műemlékdiagnosztikai szakértői vélemény szerinti falazat közötti rést le kell zárni úgy, hogy a sétány felőli oldalán a fal melletti 2,0 m-nél közelebb lévő részhez ne lehessen hozzáférni.

A műemlékdiagnosztikai szakértői véleményben III. veszély osztályba, vagy C beavatkozási kategóriába sorolt szerkezeteket helyre kell állítani a szakértői véleményben leírt módon. A helyreállítást a várfalak helyreállítása terén tapasztalattal és referenciákkal rendelkező kivitelező végezheti, a munkálatok helyszíni művezetés mellett.

A műemlékdiagnosztikai szakértői véleményben II. veszély osztályba, vagy B beavatkozási kategóriába sorolt szerkezeteket helyre kell állítani oly módon, hogy a helyreállításra vonatkozó dokumentációt előzetesen az örökségvédelmi hatóságnak bemutatták és azt az örökségvédelmi hatóság záradékolta.

Az önkormányzatnak gondoskodnia kell a Tömlöcbástyánál már korábban alkalmazott óvintézkedések (látogatók elől elzárt terület) fenntartásáról.

A Dézsmapincére vonatkozó kötelezés

A 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó gépeket, járműveket a pincejáratok fölötti területről ki kell tiltani.

A pince fölötti területet a beszakadás szélétől mért 2,5 m-es távolságban körbe kell keríteni, hogy az a gyalogosok és autós forgalom elől el legyen zárva. Ezen a területen állványzat, letalpalás készítése tilos.

Az intézkedéssel érintett területet meg kell óvni a felületi vizek befolyásától és beszivárgásától. A beavatkozásokat okl. tájépítészmérnök és szakértő bevonásával oly módon kell megtenni, hogy a vonatkozó dokumentációt előzetesen az örökségvédelmi hatóságnak bemutatják és azt az örökségvédelmi hatóság záradékolja.

Arra figyelemmel, hogy a felső várudvar rendezésének tervezése folyamatban van, az erre vonatkozó tervdokumentáció és a Dézsmapince fölötti területre vonatkozó tervdokumentáció összhangját meg kell teremteni.

A pince állapotát negyedévente ellenőrizni kell a jellemző pontok fotódokumentációval történő rögzítésével, vagy más monitorozási technikával. A kötelezettnek gondoskodnia kell a változások szakértő által történő kiértékeléséről. A kivitelezési munkálatok megkezdése előtt az örökségvédelmi hatósággal egyeztetni szükséges.

A pince boltvállait a szükséges helyeken meg kel erősíteni. A megerősítést várfalak helyreállítása terén tapasztalattal és referenciákkal rendelkező kivitelező végezheti, a munkálatok helyszíni művezetés mellett: tartószerkezet tervezői és szakértői valamint művészettörténész, régész és az örökségvédelmi hatóság szükség szerinti konzultációja mellett folyhatnak. Az elvégzett munkákról beavatkozást követő állapotdokumentációt kell készíteni, melyet a munkák befejezését követően (30 napon belül) az örökségvédelmi hatóság részére el kell juttatni.

indexkép: egrivar.hu