2024. április 26., Ervin

Promóció

#szponzorált tartalom

Átalakítja a mindennapokat az 5G

Szponzorált tartalom [X] 2021.07.25. 09:01

Mégpedig jelentős mértékben, hiszen a döntéshozók is magas összegeket csoportosítanak az ötödik generációs fejlesztésekre. Az Európai Unió például csak a következő hat évben összesen 1,8 milliárd eurót szán erre a területre. Előzetes becslések alapján Magyarországon az 5G hosszú távon 826 milliárd forinttal járulhat hozzá a gazdasághoz, amelyhez minden bizonnyal hozzájárul majd a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen megvalósuló 5G K+F laborja is. Szponzorált tartalom [X]

mobil

A digitális technológiák, így például az 5G fejlesztése, az úgynevezett digitális transzformáció mind több országban kiemelten fontos nemzetstratégiai cél. Miért? Azért, mert a technikai innovációk jelentősen növelik az ipar hatékonyságát, ezáltal a versenyképességét, közvetve pedig az emberek jólétét. Az 5G-vel kapcsolatban azt tartják, hogy átalakítja az ipar, az egészségügy, a mezőgazdaság, a közlekedés és a szolgáltatóipari szektor eddig ismert működési modelljét is. Itt kell megjegyezni, hogy a technológia olyannyira a mindennapjaink része, hogy már egy magyar kaszinó is játszi könnyedséggel és gyorsasággal kereshető fel online is.

 

Magyarország a digitális Európa élvonalában?

 

Igen. A magyar kormány célja, ahogy a piaci szereplőké is, hogy Magyarország a digitális Európa élvonalához tartozzon. Az 5G hálózat a következő néhány évben 826 milliárd forinttal járulhat hozzá a magyar gazdasághoz az okos vidék, az okos városok, a közszolgáltatások és az ipar területén. Ahhoz, hogy mindez valósággá váljon, szükségesek a digitális ökoszisztéma fejlesztésében kiemelten fontos szerepet játszó egyetemi innovációs központok is, ahol megfelelő infrastruktúra és tudás áll rendelkezésre a kutató és fejlesztő munkához. Magyarországon több egyetemen is működnek ötödik generációs technológiával foglalkozó innovációs laboratóriumok. A közelmúltban pedig Európa egyik legnagyobb egyetemi 5G kutatás-fejlesztési központja nyílt meg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.

 

Az 5G teszthálózat létrejöttével a BME a hazai 5G K+F+I tevékenység centrumává válik

 

A BME stratégiai partnere az 5G fejlesztésben a Nokia Solutions és Networks Kft., amely elsősorban rádiós eszközöket biztosít a teszthálózat építéséhez, valamint a Vodafone Magyarország Zrt., amely saját, 2016-ban vásárolt 3500 MHz-es frekvenciakészletéből ajánlott fel 40 MHz-et a BME egyetemi hálózatának működéséhez. Mint írják, az 5G teszthálózatban 2022 végéig 52 cellás beltéri 5G hálózat valósul meg (hat egyetemi épületben), 5G szolgáltatással fedve le a közösségi tereket, előadótermeket és kutatási laborokat egyaránt. A cél pedig nem más, mint hogy a létrejövő privát 5G hálózat szolgáltatásait kiterjessze további épületekre és magasabb frekvenciatartományra is (például 26 GHz). A BME nem titkolt célja továbbá az, hogy részt vegyen az Európai Unió Horizont Európa K+F+I keretprogramjának 5G és 6G célú kezdeményezéseiben és programjaiban.

 

A fent említett infrastrukturális fejlesztéseknek köszönhetően az egyetem együttműködhet távközlési operátorokkal, berendezésgyártókkal, elektronikai termék gyártókkal, valamint a szoftveres világ résztvevőivel, akiknek elengedhetetlen szempont a fizikailag nagy kiterjedésű tesztkörnyezet.

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egerben láttam, hallottam csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló