A növénytelepítés művészete – miért fontos jól csinálni?
Egy okosan megtervezett kert látványos része a ház környékének, valamint egy élő és működő rendszer is. A növények kiválasztása és elültetése nem nagy dolog, gondolják legtöbben, ám valójában rengeteg összetevőn múlik, hogy a frissen telepített növények meg is maradjanak, sőt, szépen fejlődjenek.
A talaj és a benne élők egyfajta szimbiózisban léteznek: a növény a gyökerével vizet és tápanyagokat nyer a földből, így nem mindegy, milyen szerkezetű, összetételű és állapotú közeg várja őt. Szerencsére a Kertújítók növénytelepítés terén is a segítségünkre lehet, hisz a profik tudják, hogy a jól előkészített talaj lesz mindennek az alapja: optimális mennyiségben tartalmaz humuszt, szerves anyagot, jó a szerkezete. Ez az első lépés a zöldítéshez.
Fák és cserjék – a kert váza
Egy kert képének meghatározó tagjai a fák és a nagyobb cserjék. Ezek árnyékot adnak és tagolják a teret, gyakorlatilag ezek által kap karaktert a terület. Az sem mellékes, hogy a lombkoronájuk párologtatása révén frissítik a levegőt, és otthont adnak különféle állatoknak, madaraknak, rovaroknak is.
A fajták kiválasztásakor érdemes átgondolni az adott hely adottságait, például a fényviszonyokat, a szélvédettséget és a talaj jellegét. A hazai viszonyokhoz szokott növények sokkal könnyebben alkalmazkodnak, így kevesebb gondozással is szépen fejlődnek. A méret és az élettartam is meghatározó: egy nagyra növő fa például idővel beárnyékolhat egy egész virágágyást, vagy elnyomhatja a mellé ültetett egyedeket.
Termőnövények – finomság a kert szélén
A gyümölcstermő bokrokat sokan nem veszik számításba, pedig a legtöbbjük a nem túl igényes fajok közé sorolható. Egy jó termőképességű fajta tavasszal virágokkal örvendezteti meg a kertet, nyáron és ősszel pedig finom terméssel is megajándékoz minket. A málna, a ribizli vagy épp a füge jól mutatnak a kertben a dísznövények társaságában is.
A bokros típusok sövényként, a futó fajok térelválasztóként vagy akár díszként is jól megállják a helyüket. Sőt, a gyerekek is örömmel vesznek részt a kerti munkában, hiszen a leszedhető termés motivációt ad nekik.
A szemet gyönyörködtető virágágyások
Ha valami látványosra vágyunk, a virágokkal nem foghatunk mellé. A változatos színek, formák, levélminták és virágzási időszakok játékossá és élővé teszik a kertet. Az egynyáriak, kétnyáriak vagy évelők közül is válogathatunk attól függően, milyen jellegű kertet álmodtunk meg.
A virágágyások kialakításánál érdemes előre eldönteni, hová szeretnénk őket, és célszerű elválasztani helyüket a füves vagy más funkciót betöltő területektől. Ha sűrűbbre ültetjük, megakadályozhatjuk a gyomok túlszaporodását, a talaj takarására pedig használhatunk fenyőkérget.
A növénytelepítés sikeressége nagyban függ a tervezéstől. Egyensúlyt kell teremteni a kert szépsége, fenntarthatósága és használhatósága között. A talaj előkészítése, a fajok összehangolása és az ültetés időzítése az, ami miatt hosszú éveken át örömet okoz majd kertünk.
(Szponzorált tartalom)
Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!