Skip to main content
2025. április 20., Vasárnap, Tivadar névnap

2019. nov. 30. Szombat, 01:00 | EÜ | Mindenki ügye

Rengeteg csalás volt a 2018-as országgyűlési választáson, végre a legfőbb ügyész is elismerte

Bár konkrét településeket nem nevezett meg Polt Péter, Heves megye sem maradhatott tiszta a tömeges visszaélésektől.

Százával tettek feljelentést tavaly az országgyűlési választásokat megelőzően választási csalás miatt, ezek nagy részét még mindig vizsgálják a hatóságok - írta az Index. A 2018-as parlamenti választásokkal összefüggésben 249 nyomozást rendeltek el, ebből 151 van még mindig folyamatban, de tavaly óta mindössze 4 ügyben született bírói döntés - derült ki Polt Péter legfőbb ügyész leveléből, amelyet a DK-s Oláh Lajos kérdéseire küldött.

A legfőbb ügyész válaszának érdekessége, hogy konkrét nevek és választókerületek említése nélkül részletezi azt is, hogy milyen csalások vagy visszaélések történhettek a választásokat megelőző ajánlásgyűjtési időszakban.

Az eljárások többsége ugyanis a jelöltállítási szakaszhoz köthető:

- Az elkövetők - a választók szándékával ellentétesen, adataikkal visszaélve - a nevükben ajánlásokat adtak le, illetve "a jelölési szándékukon túl, más pártok jelöltjeinek ajánlóívein is szerepeltették az adataikat vagy a hamisított aláírásukat." Vagyis egyszerűen átmásoltak a jelöltek más jelöltek ajánlásait - ilyesmire gyanakodott Oláh Lajos is a 341 aláírásnál.

- Egyes jelölő szervezetek elhunyt személyek adatait használták fel.

- A jelöltek jogosulatlan aláírással, illetve hamis adatok feltüntetésével nyújtották be az ajánlóíveket.

- Személyes adatokat másoltak egyik ajánlóívről a másikra.

- A "politika tevékenységet végezni ténylegesen nem kívánó fiktív jelöltek" (ezek tehát jellemzően a kamupártok jelöltjei) nem valós kampánytevékenységgel, hanem az ajánlóívek különböző adatbázisokban szereplő személyek adatainak felhasználásával, hamisított aláírásokkal, elhunyt személyek adataival történt kitöltésével próbálták a szükséges számú ajánlást megszerezni.

- Az egyik esetben a feljelentett személy pénzért vállalta, hogy az újonnan alakult párt nevében összegyűjt 500 aláírást és jelölt lesz, bár ilyen szándéka ténylegesen nem volt. Így a kampányra felvett állami támogatás igénybevételekor a fiktív jelöltséggel megtévesztették a támogatót, "a párt jogosulatlanul jutott támogatásához".

- Volt olyan eset is, amikor a jelölt a megszerzett költségvetési támogatást felvette, azzal azonban nem számolt el.

(Fotók: MTI, kívül: választási ajánlóív kitöltése, belül: Polt Péter az Országgyűlésben)

Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!