Lezártak egy egri útszakaszt, nagy a zavar a környéken
December 15-e a határideje az első oltás felvételének az állami intézményekben. A Nemzeti Pedagógus Kar felmérése alapján az derült ki, hogy 3 ezer tanár nem tervezi felvenni az oltást,
míg az EMMI tájékoztatásában 10 százalék szerepel, ami 15 ezer fő is lehet.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének választmányi tagja az ATV reggeli műsorában azt mondta, a 15 ezer közelebb állhat az igazsághoz.
Egy kérdőíves felmérést végeztek 211 intézményben, amely arra az eredményre jutott, hogy 1157-en nem akarják magukat beoltani a 8600 körüli összlétszámból.
Ez azért ijesztő, mert ha a téli szünet után ennyivel kevesebb tanár lesz, akkor nem hogy a szakos ellátást nem lehet megoldani, hanem nem lesz olyan tanár se, aki a gyerekekre vigyázzon
– hangsúlyozta.
Arra a kérdésre, hogy a 10 százalékos kiesés hogyan pótolható, így felelt:
Sehogy nem lehet megoldani, ebből összeomlás lesz. Covid-járvány alatt nem lehet összevonni az osztályokat.
Nagy Erzsébet úgy véli, az oltatlan tanárok elmennek egyházi vagy alapítványi iskolákba, esetleg más pályára, sőt a jelzések alapján többen már most felmondtak, mert nem akarják a nagy hullámot megvárni.
Szerinte megoldás lenne, ha védettségi igazolványhoz vagy laboreredményhez kötnék a tanítást, az oltatlanoknak pedig kötelező tesztelést vezetnék be.
Egyes állami iskolákban már elrendelték a tantárgyfelosztás átdolgozását, hogy így csoportosítsák át azoknak a pedagógusoknak a feladatait, akik a december 15-i határidőig sem hajlandók felvenni a kötelező koronavírus elleni védőoltást, ezért fizetés nélküli szabadságra küldik őket. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) arra figyelmeztetett, hogy ezért a munkáért helyettesítési díj jár – erről számolt be a Népszava.
A PSZ szerette volna megtudni, hány pedagógus volt táppénzen az előző tanévben, mennyien voltak koronavírus-fertőzöttek és kapták meg a beígért 100 százalékos táppénzt.
Bár korábban részben megkapták az adatokat, most közérdekű adatigénylésüket a tankerületek, a szakképzési centrumok és az államkincstár is azzal utasították el, hogy ilyen adatokat nem tartanak nyilván.
Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke szerint ez nyilvánvaló hazugság, hiszen a korábbi igénylésükre kaptak adatokat, igaz, az államkincstár és a tankerületek, centrumok adatai több esetben eltérőek voltak. Ráadásul míg a legtöbb helyről most lényegében ugyanazzal a központi szöveggel utasították el az igénylést, az egyik szakképzési centrumtól „véletlenül” mégis kaptak tájékoztatást.
Ezek az adatok léteznek, de a kormányzat valamiért titkolni akarja őket
– mondta.
(Via ugytudjuk.hu)