Ombudsmani vizsgálat indult a beteg gyerekek után járó ápolási díj körüli problémák miatt

Az Orbán-kormány nem hajlandó tárgyalni a szükséges változásokról.
Politikai hisztériakeltés, politikai hisztériakeltés – ezt zengedezte a kormánypropaganda megállás nélkül az év elején, amikor az LMP országgyűlési képviselője, Ungár Péter a gyermekek otthonápolási díjának bevezetésével kapcsolatban szakmai párbeszédet kezdeményezett a támogatás egyes elemeinek felülvizsgálatára - írja a 168 Óra.
Az idén január elsejével bevezetett új ellátási formát, a gyodot – amelynek összege bruttó százezer forint – azok kaphatják, akik gyermeküket otthon ápolják. (Korábban az érintett szülők ápolási vagy kiemelt ápolási díjat kaptak, amelynek összege a százezer forinthoz képest is rendkívül alacsony volt.)
De Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára semmilyen érdemi, szakmai választ az ellenzéki felvetésekre nem adott, csak azt válaszolta a felvetésekre, hogy „politikai hisztériakeltés folyik”.
Mint ahogy tette azt Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára is. A valódi szakmai válaszokat nélkülöző kormányzati reakciókat követően Ungár Péter közérdekű adatigényléssel szerette volna megismerni a gyoddal kapcsolatos, „jogalkotást előkészítő anyagokat”. Az Emmi azonban ezeket – bármily abszurd is –, titkosította.
A kormány kommunikációja miatt Ungár Péter az alapjogi biztoshoz fordult. Panaszában azt kérte, Székely László biztos vizsgálja meg az ellátást, mert annak több eleme is aggályokat vet fel. Így például az, hogy a törvény különbséget tesz vér szerinti és örökbefogadott gyermeküket nevelő szülők és egyéb hozzátartozójukat gondozó ápolók között.
Mint ismert: a százezer forintra emelt ápolási díj csak a gyermeküket ápolóknak jár, akik házastársukat, testvérüket, más családtagjukat, azoknak maradt a sokkal alacsonyabb összegű támogatás.
Ungár Péter panaszának másik része a pontrendszer felülvizsgálatáról szól, az ugyanis a mozgásukban korlátozott személyeket veszi alapul, és hátrányosan érintheti az autizmussal élő gyerekeket. Az LMP-s képviselő mindkét felvetését indokoltnak tartja Székely László alapjogi biztos, és ezért megindítja a GYOD-dal kapcsolatban az alapjogi visszásságokat feltáró vizsgálatát.
„A hozzátartozójukat otthonaikban ápoló személyek nagy terhet vesznek le az állam válláról és komoly fizikai és pszichés megterhelésnek vannak kitéve, így megfeszített munkájuk elismerése kulcskérdés” – írja indoklásában Székely László.
(Az Egri Ügyek kiadójának tulajdonosa Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője)