Nyilvános lesz, ki mennyit hiányzik a parlamenti szavazásokról – Lázár János vezeti a listát
Átláthatóbbá teszi a parlamenti képviselők munkáját az Országgyűlés: júniustól bárki könnyen ellenőrizheti, mely képviselők milyen arányban vettek részt a parlamenti szavazásokon. A döntést Forsthoffer Ágnes házelnök jelentette be, miután a májusi ülésszakban több képviselő is feltűnően sokszor maradt távol.
A házelnök közlése szerint májusban négyszer ülésezett az új Országgyűlés, azonban a szavazásokon számos képviselő nem jelent meg. Mint fogalmazott, ez felveti a pénzügyi szankciók alkalmazásának lehetőségét is, hiszen egy országgyűlési képviselő elsődleges feladata a parlamenti munka.
A jelenlegi szabályok szerint, ha egy képviselő a szavazások legalább egynegyedén nem vesz részt, és hiányzását nem igazolják, a házelnök dönthet tiszteletdíjának csökkentéséről.
Májusban még nem lesz büntetés
Forsthoffer Ágnes szerint a kiugró hiányzásokkal érintett párt határidőben benyújtotta az igazolásokat, majd kérésére részletes indoklást is küldött. A házelnök ugyanakkor jelezte: nem kívánja minősíteni a megadott indokokat, de úgy látja, hogy „elromlott az erkölcsi iránytű”, ezért változtatásra van szükség a közbizalom megőrzése érdekében.
A májusi időszak sajátos működésére tekintettel ezúttal még nem rendelt el tiszteletdíj-megvonást, ugyanakkor elrendelte, hogy a parlament honlapján mindenki számára könnyen kereshető formában jelenjenek meg a szavazási hiányzások.
Lázár János hiányzott a legtöbbet
A nyilvánosságra hozott adatok alapján jelenleg Lázár János vezeti a hiányzási listát: a szavazások közel háromnegyedén, 73,64 százalékán nem vett részt.
A negatív rangsor élmezőnyében szerepel még:
- Budai Gyula – 55,81 százalék,
- Szijjártó Péter – 53,49 százalék,
- Németh Zsolt – 48,84 százalék,
- Hankó Balázs – 44,19 százalék.
A közzétett adatok szerint a szavazások több mint negyedéről hiányzó képviselők többsége kormánypárti politikus volt.
Szigorodhatnak az igazolt hiányzás szabályai
A házelnök azt is jelezte, hogy a jövőben csak egészségügyi ok, illetve hivatalos parlamenti vagy kormányzati kiküldetés számíthat méltányolható igazolt hiányzásnak. Hozzátette: azt tartaná a legjobb megoldásnak, ha nem a pénzügyi szankciók, hanem a képviselők felelősségtudata biztosítaná a megfelelő jelenlétet az Országgyűlés munkájában.
indexkép: MTI, IllyésTibor
Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!