Skip to main content
2025. március 27., Csütörtök, Hajnalka névnap

2019. nov. 30. Szombat, 01:00 | EÜ | Mindenki ügye

Nem titkolhatja többé Orbán Viktor kormánya, milyen üzletet kötött az oroszokkal Paks II. építéséről

Nagyon-nagyon sok pénzt bukhat az ország az atomerőmű-bővítésen, most legalább tudni fogjuk, mennyit.

  

Négy év után talán végre megismerheti az ország azokat a szerződéseket, amelyek meghatározzák a gyerekeink és az unokáink jövőjét is. Jogerősen mondta ki a bíróság ugyanis pénteken, hogy néhány részlet kivételével nyilvánossá kell tenni azokat a megállapodásokat, amelyeket a magyar kormány és az orosz állam tulajdonában lévő atomipari cég, a Roszatom kötött a paksi atomerőmű bővítéséről.

„Másodfokon is megnyertük a pert a Roszatommal és a magyar kormánnyal szemben” – jelentette be Facebook-oldalán Jávor Benedek. A Párbeszéd európai parlamenti (EP-) képviselője Brüsszelből jelenkezett be az ítélethirdetés után, felidézve, hogy a paksi bővítésre vonatkozó megvalósítási tanulmányok nyilvánosságáért indított pert, az idevágó megállapodásokat a magyar kormány és az orosz fél még 2014 decemberében írta alá.

Az Index azt írta, Jávor eddig csak hivatalos betekintésen ismerhetett meg részleteket a Paks 2-t érintő szerződésekből, miután pedig úgy ítélte meg, azok részletei a nyilvánosságra tartoznának, az adatvédelmi hatósághoz fordult. A hatósági eljárás nyomán a kormány feloldotta a titkosítást, de ezek után sem adták ki a szerződéseket. Ezután indult a hosszas pereskedés, amely pénteken ért véget a Fővárosi Ítélőtáblán. A kormánynak még lehetősége van arra, hogy felülvizsgálati kérelemmel forduljanak a Kúriához, de errről még nem döntöttek.

Idézzük fel, miről is szól a paksi szerződés, amelyen ezermilliárdos nagyságrendű veszteséget is hozhat az országnak, ráadásul már az építkezés már most késésben van. Az eredeti tervek szerint a Roszatom két új atomreaktort épít Pakson, amelyek 2025-ben, illetve 2026-ban kezdték meg volna működésüket. A beruházás becsült költsége 12 milliárd euró, amelyből 10 milliárd eurót Oroszország biztosított 30 éves futamidejű államközi hitellel, melynek kamatlába 4-5 százalék.

(Fotók: MTI)