Nem hajlandó elárulni se a miniszter, se az operatív törzs, hány embert teszteltek koronavírusra

A közérdekű adatigénylés sem használt.
Hiába nyújtott be az Azonnali közérdekű adatigénylést az egészségügyért is felelős, Kásler Miklós vezette Emberi Erőforrások Minisztériumához (EMMI), illetve a Müller Cecília országos tisztifőorvos vezette Nemzeti Népegészségügyi Központhoz (NNK), egyikük sem volt hajlandó elárulni, eddig hány embert teszteltek koronavírusra Magyarországon.
Jelenleg ugyanis a koronavírusról szóló hivatalos honlapon ezt nem közlik, mindössze azt, hogy összesen hány mintavételt végeztek. Ez a szám szerdán egyébként 70 300, ám ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ennyi embert teszteltek, hiszen már számtalanszor elhangzott: egy emberről lehet, hogy csak többszöri tesztelés után derül ki, koronavírusos, míg ahhoz sem csak egyetlen teszt szükséges jellemzően, hogy megállapítsák valakiről, hogy meggyógyult. Vagyis fontos lenne tisztázni a kérdést ahhoz, hogy tudjuk, hány személyt is teszteltek eddig Magyarországon.
Ezt követően döntöttek úgy, hogy közérdekű adatigénylést nyújtanak be az EMMI-hez és az NNK-hoz. Az alábbi kérdéseket tették fel nekik még április 7-én:
1. Ha egy embertől több mintát is vesznek a koronavírussal összefüggésben, akkor ezek mindegyike szerepel-e a koronavirus.gov.hu-n közölt mintavételi számok összesítésében? Vagyis például elfordulhat-e, hogy egy pácienstől a fertőzöttség megállapítására 2 mintát vesznek, a gyógyultsága megállapítására 3-at, és így akkor az egy embertől származó tesztek öt mintavételként könyvelődnek el az összesített statisztikában?
2. A koronavirus.gov.hu szerint április 7-ig 23 746 mintavételt végeztek a koronavírussal kapcsolatban. Az említett mintavételeket összesen hány emberen végezték el? Tehát összesen hány ember mintavételeinek az eredménye adja a 23 746 darabnyi mintavételi számot?
3. Kérem, azt is feltétlenül írják meg, hogy az adatigénylésem teljesítésének a napján – vagy legfeljebb az azt megelőző napon – az
addigi összes mintavételt összesen hány emberen végezték el.
4. A mintavételek összesített számába beleveszik-e azokat a mintákat is, amelyeket a fertőzés megszűnésének megállapítására végeznek?
5. Egy emberen a betegség detektálásától a teljes gyógyulás eléréséig átlagosan összesen hány koronavírus-tesztet végeznek?
6. Egy embert átlagosan hányszor tesztelnek a fertőzöttség megállapítására? És átlagosan hány nap telik el két koronavírus-teszt
között, mikor azt vizsgálják, fertőzött-e egy személy?
7. Egy embert átlagosan hányszor tesztelnek a fertőzöttség megszűnésének megállapítására? Átlagosan hány nap telik el két koronavírus-teszt között, mikor azt vizsgálják, teljesen meggyógyult-e egy fertőzött beteg?
Az EMMI-től az alábbi választ kapták kérdéseikre:
Ehhez hasonlóan az NNK-nál sem jártak több sikerrel. A Müller Cecília országos tisztifőorvos által aláírt válaszlevélen mindössze ennyi állt válaszként:
„Adatigénylésével kapcsolatban tájékoztatom, hogy az új koronavírussal (SARS-CoV-2) kapcsolatos adatokról a www.koronavirus.gov.hu weboldalon tájékozódhat.”
Ha kíváncsi a teljes cikkre, látogasson el az Azonnali oldalára!
Operatív Törzs: 300 idősek otthonában már fertőtlenítettek
Zajlanak az ellenőrzések az idősotthonokban, amelyek fertőtlenítését a honvédség végzi. Országszerte 25 kórházban ápolnak fertőzötteket, a legtöbbet közülük Budapesten - mondta az országos tisztifőorvos az Operatív Törzs szerdai online sajtótájékoztatóján. Müller Cecília jelezte: továbbra is zajlik az idősotthonok ellenőrzése és fertőtlenítése, a honvédség már 300 ilyen intézményben befejezte a fertőtlenítést.