Mi lesz az egri egyetemmel? Nagy átalakítások várhatók

Átszabná a magyar felsőoktatás rendszerét a magyar kormány. Az egri Eszterházy Károly Egyetem sem maradhat majd ki. De ki jár ezzel jól?
A Corvinus Egyetem új működési modelljéhez vezető folyamatot az egész magyarországi felsőoktatásra szükséges kiterjeszteni - erről az innovációs és technológiai miniszter beszélt szombaton Pécsett. Palkovics László a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) tisztújító közgyűlésén azt mondta: az a cél, hogy egy egyszerűbb, hatékonyabb működési környezet révén megteremtsék a versenyképesség alapjait a felsőoktatásban.
Hozzátette: azt szeretnék, ha a magyar egyetemek ugyanolyan feltételek mellett tudnának működni, mint más országok egyetemei vagy egy magyarországi magánegyetem, és nem terhelnék az intézményeket feleslegesen olyan ügyek, ami ebbe a struktúrába nem fér bele.
Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter szeptemberben jelentette be: jövő július 1-jétől állami alapítású alapítvány tartja fenn a Corvinus Egyetemet, amely közhasznú felsőoktatási intézményként működik majd. A döntés célja, hogy az egyetem nemzetközileg még magasabb színvonalú legyen és hosszú távon is piacképes diplomát adjon ki.
A Corvinus szeptember végén került a miniszter irányítása alá, de a kormány tervei szerint az intézményt később egy állami közalapítvány működtetné. Az a terv, hogy 2020-ban már egyáltalán nem fognak állami férőhelyeket hirdetni a jelentkezőknek. Az állami ösztöndíjas képzés helyett ugyan létrehoznak egy Corvinus-ösztöndíjat, de a cél, hogy legalább 60 százalékos legyen a fizetős hallgatók aránya.
Egyelőre nehezen értelmezhetők Palkovics szavai, hogy a Corvinus-modellt kiterjesztenék, illetve hogy ez mit is jelentene például az Eszterházy Károly Egyetem számára, de erősen olyan szaga van az egésznek, hogy az állam központi is forráskivonásokra is készülhet.
Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!