Mára biztossá vált: plusz pénzt kapnak a nyugdíjasok – Így változik a nyugdíj és a költségvetés 160 milliárddal!

A napokban bejelentett, várakozásokat meghaladó februári inflációs adatok miatt szinte biztosnak tekinthető, hogy a kormány felülvizsgálja az éves pénzromlási ütemre vonatkozó előrejelzését. Ennek következtében a nyugdíjasok novemberben kompenzációban részesülhetnek, amely a költségvetés számára akár 160 milliárd forintba is kerülhet, írta meg a portfolio.hu.
Az infláció további gyorsulása vált nyilvánvalóvá a héten. A magasabb áremelkedési adatok hatására a szakértők sorra módosították az egész évre vonatkozó inflációs előrejelzéseiket. A közgazdászok szerint 2025-ben az átlagos áremelkedési ütem valószínűleg 5-6% között lesz. A februári, vártnál magasabb inflációs adatok előtt a Portfolio által megkérdezett elemzők konszenzusa 5% volt az idei évre. Az új adatok alapján azonban valószínű, hogy az éves átlagos infláció 5,5% körül alakulhat. Például Virovácz Péter, az ING Bank szenior közgazdásza már 5,6%-os inflációt jósol.
A kormány is felkészülhet az idei inflációs előrejelzés módosítására. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az árrésstopról szóló keddi háttérbeszélgetésen azt mondta, hogy a teljes infláció márciusban 5%-ra csökkenhet, év végére pedig az árak éves növekedése 4% körül lehet. Ez azt jelenti, hogy az éves átlagos infláció sem lesz ott, ahogy azt a kormány eredetileg tervezte: a 2024-es költségvetést tavaly ősszel 3,2%-os inflációval számolták ki.
Így nem zárható ki, hogy az éves átlagos infláció 2-2,3 százalékponttal haladja meg az eredeti terveket 2025-ben. Ez a nyugdíjasok számára jelentős információ, mivel a magasabb infláció kompenzációhoz vezethet.
Farkas András nyugdíjszakértő, a Portfolio On The Other Hand rovatának rendszeres szerzője szerint 2025. január 1-jén a 3,2%-os nyugdíjemelés után az átlagnyugdíj 241.923 forintra, a medián nyugdíj pedig 213 ezer forintra emelkedett. Ha az éves átlagos infláció 5,5% körül alakul, akkor ez 2,3 százalékponttal haladja meg a kormányzat 2025-re vonatkozó várakozását. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy a nyugdíjasok novemberben kompenzációban részesülhetnek a vártnál magasabb infláció miatt.
Az átlagnyugdíj szintjén a 2,3 százalékpontos korrekció havi szinten 5600 forintos pluszt jelentene. Ha a magasabb infláció beigazolódik, a kormánynak döntenie kell a korrekcióról, és ha ez megtörténik, a nyugdíjasok novemberben egyszeri kompenzációban részesülnek. Ez visszamenőlegesen az addigi 10 hónapra, valamint a 13. havi nyugdíjra is kiterjed. Az átlagnyugdíj szintjén az egyszeri kompenzáció összege 61 200 forint körül lehet.
Makroszempontból sem elhanyagolható a téma, hiszen egy ilyen nyugdíjkorrekció a költségvetést 165 milliárd forintba kerülhet. Ez a GDP arányában 0,2 százalékpontnál kisebb egyenlegromlást eredményezhet, ha a kormány nem kompenzálja ezt az egyenleg javítása érdekében.
Fontos megjegyezni, hogy a kormány az esetleges nyugdíjkorrekciót és pótlólagos emelést az augusztusi inflációs adatok után, az ősz elején kezdheti el kommunikálni. Ez alig néhány hónappal a 2026 tavaszán esedékes parlamenti választások előtt történhet, ami akár előnyös is lehet a kormánypártok népszerűségének növelése szempontjából. Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy a korrekciós mechanizmusból eredő többlet nyugdíjjuttatás nem tekinthető ajándéknak, hiszen ez a kormány törvényi kötelezettsége.
Indexkép: Getty Images
Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!