Lezártak egy egri útszakaszt, nagy a zavar a környéken
A Pfizer és a BioNTech megkezdte a kifejezetten az omikron ellen kifejlesztett vakcinájának a klinikai vizsgálatát, közölték január 25-én, kedden egy sajtóközleményben. A klinikai vizsgálatokban 1420 egészséges, 18 és 55 év közötti felnőtt vesz részt, és a vakcina biztonságosságát, illetve a beadása után adott immunválasz szintjét fogják elsődlegesen értékelni.
A közlemény szerint azt is vizsgálják, hogyan teljesít a vakcina első oltásként és emlékeztető oltásként.
"Bár a valós adatok és a kutatások is azt mutatják, hogy a súlyos megbetegedésekkel és a kórházi kezelésekkel szemben továbbra is magas szintű védelmet nyújtanak az emlékeztető oltások, fel kell készülnünk arra az esetre is, ha a védelem idővel csökkeni kezdene, valamint
készen kell állnunk a jövő variánsaival szembeni harcra is
– írta a közleményben Kathrin Jansen, a Pfizer alelnöke és a vakcinakutatási és -fejlesztési vezetője.
Az amerikai gyógyszergyártó cég vezérigazgatója, Albert Bourla az amerikai CNBC televíziós csatornának január 10-én arról nyilatkozott, hogy az omikron variáns ellen optimalizált oltóanyaguk fejlesztésével márciusra készülnek majd el. A Pfizer ennek ellenére is elkezdte az oltóanyag gyártását, mert egyes országok olyan rövid időn belül hozzá szeretnének jutni ahhoz, ahogy csak lehetséges.
A brit egészségügyi biztonsági hivatal (UKHSA) adatai szerint egyébként a Pfizer-BioNTech, illetve a Moderna mRNS-alapú vakcinája a második oltás után mindössze csak 10 százalékos hatékonysággal véd, azonban a harmadik oltás felvétele után 75 százalékosra ugrik a védettség a koronavírus omikron variánsával szemben.
Azt Bourla is elismerte, hogy nem lehet a végtelenségig csinálni, hogy 4-5 havonta újraoltják az embereket, és reméli, hogy
előbb-utóbb lesz egy olyan vakcinájuk, amit elég lesz évente csak egyszer beadni.
Ezt a cikket az Azonnali szállította.