Szóltak az önkormányzatoknak, hogy ne szabotálják a házasságkötéseket

Két minisztérium is arra figyelmeztette a városvezetőket, hogy az esküvők felfüggesztése szembemegy a kormány politikájával.
Az Azonnali cikke szerint finoman rápirított az önkormányzatokra két minisztérium is: ne szabotálják a házasságkötéseket.
(…) a házasságkötés lehetőségének teljes körű kizárása – amellett, hogy házasulókat szabad elhatározásukban korlátozná – a kormány általános családpolitikai törekvéseivel és intézkedéseivel is ellentétes lenne
– többek közt erre figyelmezteti a polgármestereket az az Azonnali birtokába jutott levél, amit a belügyi tárca és a Miniszterelnökség államtitkárai jegyeznek, név szerint Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár és György István területi közigazgatásért felelős államtitkár.
A levél lényege felhívni arra a figyelmet, hogy az államigazgatási feladatok folyamatos ellátását a veszélyhelyzet fennállásának ideje alatt is szükséges biztosítani. Hangsúlyozzák: minden szükséges intézkedést meg kell tenni annak érdekében, hogy a személyes érintkezések számát és idejét a minimumra csökkentsék, de ez nem járhat azzal, hogy az ügyfél ne tudja intézni a hatósági ügyeit.
Külön kiemelik az anyakönyvi feladatok ellátását, miután az anyakönyv a személyiadat- és a lakcímnyilvántartáson keresztül számos állami nyilvántartásnak az adatforrása.
Fotó: pixabay.com
Amellett, hogy a születés és a haláleset anyakönyvezése halaszthatatlan feladatokat hárít az anyakönyvvezetőre, fontosnak tartom a házasságkötés társadalomban betöltött szerepét is hangsúlyozni
– írják.
Ezen a ponton a levél az Alaptörvényt idézi, többek közt azokat a részeket, amelyek szerint "Magyarország védi a házasság intézményét mint férfi és nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget", illetve azt, hogy az Alaptörvény alkalmazása különleges jogrendben sem függeszthető fel. Így mint írják, mindezekből következően a kormány a veszélyhelyzetben is biztosítani kívánja a házasságkötések lehetőségét.
A levél így leszögezi: a házasságkötés korábban egyeztetett időpontjának elhalasztása jelen körülmények között is csak a házasulók egyetértésével valósulhat meg. Ezt követően azt a polgármesterek által feltehetően már jól ismert tényt részletezik, hogy "mindazokon túl, hogy számos családjogi, vagyonjogi jogkövetkezmény fűződik a házasságkötéshez, a házasságot kötő személyek a kormány családpolitikájának köszönhetően különböző támogatásokban, kedvezményekben is részesülhetnek".
A levél többek közt arra is kitér még, hogy egyes településeken/kerületekben nem biztosítják a házasságkötési szándék bejelentését, valamint a közreműködést a házasságkötésben. "Amennyiben a felek a jelen körülmények ismeretében is házasságot kívánnak kötni, akkor a járványügyi helyzetben meghozott intézkedések hatásfokát csökkenti, ha adott esetben a felek amiatt utaznak más település(ek)re, mert a lakóhelyükhöz (…) legközelebbi helyszínen (…) nem biztosítják számukra a házasságkötési szándék bejelentését, valamint a házasság megkötését."
Végül az államtitkárok üzenete arra is kitér: a személyes megjelenést igénylő teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatok felvételére is biztosítsanak lehetőséget az önkormányzatok a gyermekek érdekében.
Az Azonnalihoz eljutó információk szerint valóban vegyes a kép: vannak települések, ahol egyelőre tényleg nem fogadnak új házasulandókat, csak az előre bejelentetteket (holott az újakat is kéne). Erről bővebben a cikk teljes változatában olvashatnak!
Nyugi! Boltba, bankba vagy éppen cigiért a korlátozás ideje alatt is le lehet szaladni