Fidesz-tüntetés lesz csütörtökön a Sándor-palotánál az alkotmánymódosítás ellen
A Fidesz és a KDNP csütörtök estére tüntetést hirdetett a budai Várba, a Sándor-palotához a kormány által benyújtott Alaptörvény-módosítás ellen. A demonstrációt hétfői sajtótájékoztatóján jelentette be Gulyás Gergely és Rétvári Bence.
A két frakcióvezető szerint a tervezett módosítás több ponton is súlyosan sérti a jogállamiságot és az alkotmányos intézményrendszert.
Több ponton is bírálták a tervezetet
Gulyás Gergely úgy fogalmazott: az Alaptörvény módosítása olyan lépéseket tartalmaz, amelyekkel korábban egyetlen kétharmados parlamenti többség sem élt vissza.
A frakcióvezető szerint különösen aggályosnak tartják:
- a köztársasági elnök idő előtti eltávolításának lehetőségét,
- az országgyűlési képviselők cikluskorlátozását, amely szerintük a passzív és aktív választójogot is érinti,
- az alkotmánybírók leváltását,
- a nemzeti vagyonra és a termőföldre vonatkozó alkotmányos garanciák módosítását.
Gulyás ugyanakkor hozzátette, hogy egyetlen elemet támogatásra érdemesnek tartanak: az alkotmánybírósági hatáskörök átalakítását.
„Brutális, durva lépések”
A frakcióvezető a tervezetet úgy jellemezte, hogy az „brutális, durva, a jogállamiságot felszámoló” változtatásokat tartalmaz.
Bírálta azt is, hogy a módosítás szerinte egy olyan, rendkívül erős ügyészségi rendszer kialakításának alapját teremtheti meg, amely csökkenti a bírói kontroll szerepét.
Csütörtökön este hatkor kezdődik a demonstráció
A Fidesz és a KDNP csütörtökön 18 órára hirdetett demonstrációt a Sándor-palota elé.
A szervezők mindenkit várnak, aki fontosnak tartja:
- a jogállamiság védelmét,
- a demokratikus választások garanciáit,
- a köztársasági elnöki intézmény tekintélyének megőrzését,
- valamint a nemzeti vagyon és a termőföld alkotmányos védelmét.
Visszavonást sürgetnek
Gulyás Gergely szerint a kormány olyan határ átlépésére készül, amely korábban nem volt jellemző a magyar alkotmányos rendszerre.
A frakcióvezető emlékeztetett arra is, hogy az Alaptörvény elfogadása előtt korábban mintegy 920 ezer ember mondhatta el a véleményét a konzultáció során, míg most szerinte a parlamenti többség mindössze nyolc nap alatt kívánja lezárni a vitát egy olyan módosításról, amely alapvetően alakítaná át az ország alkotmányos berendezkedését.
A Fidesz és a KDNP ezért azt követeli, hogy a kormány vonja vissza az Alaptörvény módosításáról szóló javaslatot.
indexkép: MTI, Bruzák Noémi
Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!