Elkeseredett tanárok és tüntetésre készülő diákok figyelmeztetnek az állami oktatás válságára

A Pedagógusok Szakszervezete szerint ha így folytatódik, 10-15 év múlva nem marad tanár az állami oktatásban.
A pedagógusok túlterheltségére és a pálya elöregedésére figyelmeztetett Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke a tömörülés pénteki budapesti tanévnyitó sajtótájékoztatóján. Az érdekvédelmi tömörülés vezetője kifejtette: az elmúlt tanévben a PSZ hat hónapon át küzdött a béremelésért, az óraszámok csökkentéséért, a munkaterhek mérsékléséért.
A pedagógus szerint a garantált bérminimum 2014 óta 72 százalékkal nőtt, addig a pedagógusok bére csak 27 százalékkal. Hol van itt a folyamatos béremelés? - kérdezte. Míg 2017-ben 6324 fiatal állt munkába, de a kötelező minősítésre kevesebb, mint a felük jelentkeztek. A következő 15 évben 60-70 ezren lépnek nyugdíjaskorba, de csak néhány ezren lépnek be a rendszerbe. Mitől vonzó a pedagógus pálya? - tette fel a kérdést Szabó Zsuzsa.
Totyik Tamás, a PSZ alelnöke azt mondta: ha a kormány így folytatja, 10-15 év múlva nem lesz pedagógus, és nagyon kevesek "luxusa" lesz az állami oktatás.
A szakember az Oktatási Hivatal statisztikáira hivatkozott, miszerint 15 ezer elsőéves hallgatóból ötezren jelentkeztek munkára, minősítő vizsgára pedig 2800-an. Éves átlagban eközben 4500-5000 pedagógus megy nyugdíjba. Beszámolt arról is, hogy a pedagógusok munkaterheléséről kérdőívet tettek közzé, és két nap alatt közel 1600 válasz érkezett. Ennek alapján a válaszadók 68 órát dolgoznak egy héten, a legjobban leterheltek akik tanfelügyeletet, minősítést végeznek. A tantárgyfelosztásban átlag 24 óra volt a tanítással lekötött idő, a válaszadók 44 órát helyettesítettek átlagosan az elmúlt tanévben, felkészülésre átlagosan 12 órát fordítottak.
Eközben a diákok sem maradnak tétlenek: tanulók egy csoportja felhívást tett közzé a Facebookon, amelyben tüntetésre hívják a Kossuth térre mindazokat, akik szerint a közoktatás egyre mélyebbre süllyed. Felhívásukat változtatás nélkül közöljük:
Diákok vagyunk, akik nem maradnak csendben tétlenül miközben az oktatási kormányzat gőzerővel teszi tönkre a közoktatás rendszerét!
Tönkreteszik az alternatív és állami iskolai rendszert! Ez nem csak az alternatív suli, hanem az állami sulik ügye is!
Itt vagyunk, hangosak vagyunk és tenni akarunk egy jobb oktatásért ezért 2019 augusztus 31-re tüntetést szervezünk a köznevelési törvény elnevezésű fércmű ellen! Elfogadhatatlan, hogy szisztematikusan lezüllesztik az oktatás színvonalát és eközben az oktatói szabadságot is elveszik tanárainktól!
21 századi versenyképes oktatást és valódi jövőt követelünk magunknak és diáktársainak!
Találkozzunk augusztus utolsó napján!
Bagics Levente, Verseghy Viktória, Nógrádi Áron, Nádai Tamara
Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!