Barokk Futóparádé Egerben
A műtét előtti PCR-tesztekről szóló rendelkezés, a homofóbbá vált pedofiltörvény végrehajtási rendelete, és a Norvég Királyságnak Magyarország felé való tartozását rögzítő határozat mellett a pénteki Magyar Közlönyben megjelent egy drónokra vonatkozó kormányrendelet is.
A rendelet az azt szemléző HVG cikke szerint kimondja: a pilóta nélküli légijármű lakott terület felett – az erről szóló törvénytől eltérően – eseti légtér kijelölése nélkül repülhet, ha tulajdonosa "a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló 2010. évi CLXXXV. törvény 136. §-a szerinti jogi személy". Ez a körülményes megfogalmazás pedig a közszolgálati tévéműsorokat készítő MTVA-ra vonatkozik.
Ahogy arról portálunk is beszámolt, a 2020 végén elfogadott új dróntörvény értelmében bűncselekmény, vétség az, ha valaki más lakását, egyéb helyiségét, a hozzájuk tartozó bekerített területet megfigyeli, ennek minősített eset pedig, ha a készített hang-, képfelvételt nagy nyilvánosság számára elérhető teszi. Ez pedig nemcsak a hobbidrónosoknak okozhat problémát, hanem a sajtónak is, hiszen korábban előfordult, hogy közszereplők, politikusok ingatlanjait fotózták vagy videózták a levegőből (így szúrták ki pldául Mészáros Lőrinc bicskei birtokán az ott állomásozó arcjárműveket)
Mint a hvg.hu írja, most feltehetőleg a nagyszabásúra tervezett augusztus 20-i ünnepségek miatt tesznek kivételt a köztévé stábjaival, amelyek így jobb képeket tudnak majd bemutatni, mint a kereskedelmi televíziók. A cikk ugyanakkor hozzáteszi: a kormány ismét azzal a különleges jogrendi felhatalmazással élt, hogy rendelettel módosíthat törvényt, ezért ez a szabály csak a veszélyhelyzet alatt érvényes – hacsak a veszély elmúltakor hozandó törvény keretében végleg bele nem írják a légiközlekedési törvénybe.
De a köztévé drónhasználati szabadság sem korlátlan. Egyrészt a repülés nem sértheti a rendőrség, egyéb rendészeti szervek, titkosszolgálatok érdekeit. Másrészt a drónozás idejét "a közfeladat teljesítéséhez arányosan szükséges mértékben és a közfeladat teljesítéséhez szükséges, de legfeljebb 3 óra időtartamra" korlátozhatják, ami még egyszer 3 órával meghosszabbítható, "de legfeljebb a műveletre okot adó esemény végéig". Ezek a részletszabályok augusztus 14-étől hatályosak, de maga a légtérkijelölés alóli mentesség már szombattól.