Skip to main content
2025. március 23., Vasárnap, Emőke névnap

2019. nov. 30. Szombat, 01:00 | EÜ | Mindenki ügye

Az Operatív Törzs szerint buborékban tartják a budapesti Szuperkupa-döntőn játszó csapatokat

A külföldi szurkolók csak negatív vírusteszttel jöhetnek az országba.

A legszigorúbb egészségügyi rendszabályok mellett rendezik meg a Szuperkupa döntőjét, a Bayern München–Sevilla mérkőzést csütörtök este a Puskás Arénában – idézi a hirado.hu az Operatív Törzs ügyeleti központjának vezetőjét.

Lakatos Tibor dantártábornok az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján elmondta: jelentős létszámú egészségügyi személyzet lesz jelen a stadionban, ahol sátrakat állítottak fel, hogy a belépésnél kiszűrt magasabb testhőmérsékletű vagy esetleg tünetekkel rendelkező vendégek további vizsgálata megtörténhessen.

A külföldi szurkolóktól negatív koronavírus-tesztet kérnek

A nézőtéren csak az egy közösséget alkotó családtagok, barátok ülhetnek egymás mellé, és a sorokat sem töltik fel teljes egészében – közölte.

Lakatos Tibor (Fotó: Kovács Attila / MTI)

 

Lakatos Tibor szerint a mérkőzésre főként magyar szurkolók váltottak belépőt, mellettük kisebb létszámú spanyol és mintegy másfél ezer német drukker érkezik. A külföldi szurkolók három napon belül elvégzett negatív PCR-teszt birtokában léphetnek be Magyarországra, és 72 órán belül el kell hagyniuk az országot – tudatta.

Hozzátette, hogy a külföldről érkező szurkolókat együtt tartják, a magyar drukkerektől pedig azt kérte, hogy azokat a rendszabályokat, amelyeket a labdarúgó-szövetségek és a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársai meghatároztak, mindenki tartsa be.

Buborékban lesznek a focicsapatok

A csapattagok és az edzők, a csapatok technikai személyzete is komoly szűrésen esett át. Az Európai Labdarúgó Szövetség "buborékban" tartja őket a magyarországi tartózkodásuk teljes időtartama alatt, nem érintkezhetnek olyannal, akinek nincs negatív koronavírus-tesztje, és az állapotukat is folyamatosan figyelemmel kísérik – mondta Lakatos Tibor.

Jelezte: a mérkőzés miatt közlekedésrendészeti intézkedésekre is számítani kell. Emellett újságírói kérdésre elmondta: a kormány visszaállította a schengeni belső határon a határellenőrzést, így az osztrák-magyar határon is folyamatosan szolgálatot látnak el a rendőrök, és csak azok léphetnek be az országba, akik erre a kormányrendelet alapján jogosultak.

Müller Cecília (Fotó: Botár gergely / MTI)

A szórakozóhelyekkel kapcsolatban azt mondta: nem razziaszerűen, hanem a napi szolgálatuk során folyamatosan ellenőrzik a szabályok betartását.

Kérdésre válaszolva elmondta: aki átesett a fertőzésen, beutazhat az országba, ezt szűréssel és erről szóló igazolással tudja megtenni.

Tíz napos karantén feloldásakor nincs szükség vírustesztre


Müller Cecília országos tisztifőorvos többek között arról beszélt a tájékoztatón, hogy a WHO eljárása alapján annak esetében, aki legalább három napja tünetmentes, láztalan, légúti tünetei megszűntek és a tünetek kezdete óta legalább tíz nap eltelt, megszüntethető az elkülönítés. Annál is feloldható az izoláció, aki tünetmentes a karantén alatt tíz napig, és ez esetben nincs szükség PCR-tesztre.

Kórházban kezelt beteg esetén, ha onnan két negatív teszteredménnyel küldik haza, akkor nincs szükség elkülönítésre. Ha a kórházi ápolás kedvezően alakul, és hazaengedik a beteget, annyi napig kell otthon kell maradnia, amennyi hátravan a tíznapos karanténból.

Arra a kérdésre, hogy nincs-e kockázat akkor, ha valaki esetleg koronavírusosan kapja meg a szezonális influenza elleni védőoltást, Müller Cecília azt mondta: az olthatóságról mindig a kezelőorvos dönt a páciens vizsgálata után. Ebben a járványban is ugyanígy történik mindez. Kitért arra, hogy a 65 év felettieknek mindenképpen javasolt az influenza elleni védőoltás.

(Indexfotó: Illyés Tibor / MTI)

Felvázolta a legrosszabb forgatókönyvet Orbán Viktor, ha a koronavírus-járvány elszabadul