27 milliárdos terv a csádi misszióra: elkészült, de végül nem került a kormány elé
Komoly költségekkel számolt a Honvédelmi Minisztérium egy esetleges csádi katonai misszió kapcsán: egy 2025 novemberében készült előterjesztés szerint a 2026-os évre összesen 27 milliárd forintos kiadással kalkuláltak – ám a terv végül nem jutott el a kormány döntéshozói szintjéig.
A dokumentumról a 444 számolt be, amely szerint a tárca részletes bontásban is megtervezte a kiadásokat. Eszerint mintegy 4 milliárd forint ment volna személyi és egyéb működési költségekre, a legnagyobb tételt, 21,8 milliárd forintot a logisztikai kiadások tették volna ki, míg 1,1 milliárd forintot nemzetbiztonsági célokra különítettek volna el.
Mandátum hosszabbítva, döntés nem született
A csádi misszióra vonatkozó mandátum eredetileg 2025. december 31-én járt volna le, azonban azt még 2025 szeptemberében meghosszabbították 2026 végéig. A novemberben elkészült költségtervet ezt követően egy közigazgatási államtitkári értekezletre továbbították jóváhagyásra.
A folyamat azonban itt megakadt: a tervezet végül nem került a kormány elé. Indoklásként az szerepelt, hogy az „aktuális helyzetre való tekintettel” nem tárgyalták tovább az ügyet.
Ellentmondásos kommunikáció
A csádi szerepvállalás kérdése az elmúlt időszakban politikai és szakmai viták kereszttüzébe került. A nyilvánosságban megjelent információk szerint a misszió előkészítése egy ponton igen előrehaladott állapotban volt, amit a most nyilvánosságra került költségterv is alátámaszt.
Ezzel párhuzamosan azonban a kormányzati kommunikáció később már azt hangsúlyozta, hogy nincs is szó csádi misszióról.
Súlyos állítások a háttérből
A témát tovább árnyalja, hogy nemrég megszólalt a nyilvánosság előtt Pálinkás Szilveszter százados, aki a csádi misszió tervezésével kapcsolatban több megdöbbentő állítást fogalmazott meg. Elmondása szerint a koncepció kidolgozásában szerepet játszott Orbán Gáspár főhadnagy is, aki saját tapasztalatai alapján kezdett el foglalkozni az afrikai szerepvállalás kérdésével.
A százados állítása szerint a misszióval kapcsolatos egyik belső számítás akár 50 százalékos „harcértékvesztéssel” is számolt, ami rendkívül magas kockázatot jelentett volna a részt vevő állomány számára. Ezek az információk ugyanakkor hivatalos megerősítést nem kaptak.
Mi történt valójában?
A kiszivárgott dokumentumok alapján úgy tűnik, hogy 2025 végén a csádi misszió még valós opcióként szerepelt a honvédelmi tervek között, részletes pénzügyi és logisztikai háttérrel. Az azonban továbbra sem világos, hogy a projekt miért akadt el a döntéshozatali folyamatban, és hogy a későbbi tagadó kommunikáció mögött politikai, biztonsági vagy diplomáciai megfontolások álltak-e.
Egy biztos: a 27 milliárdos költségterv létezése azt jelzi, hogy a magyar katonai szerepvállalás Afrikában egy ponton jóval közelebb volt a megvalósításhoz, mint azt a hivatalos nyilatkozatok később sugallták.
indexkép: honvedelem.hu
Kapcsolódó cikkek
Súlyos állítások a honvédségről és a csádi misszióról: megszólalt Pálinkás Sz...
Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!