Digitális rablók a zsebünkben: Így veszélyeztetnek a mobilfizetések új generációs csalói

A pénzügyi csalások digitális átalakulása: Új kihívások a korszerű fizetési rendszerekben
A kiberbűnözés dinamikusan fejlődő ága napjainkban forradalmasította a pénzügyi csalások világát. Az Apple Pay, Google Pay és más digitális tárcák elterjedésével a bűnözők is innovatív módszereket alkalmaznak, kihasználva a technológiai fejlődés által nyújtott lehetőségeket.
A csalási technikák metamorfózisa
A hagyományos, mágnescsíkos kártyamásoláson alapuló módszerek háttérbe szorulnak, helyüket olyan kifinomult technikák veszik át, amelyek a kontakt nélküli fizetések, digitális pénztárcák és pszichológiai manipuláció kombinációját hasznosítják.
A digitális adathalászat új arca
A modern csalók professzionális hamis weboldalakat és alkalmazásokat készítenek, melyek tökéletesen utánozzák a hiteles szolgáltatásokat – akár futárcégek, e-kereskedők vagy kormányzati portálok felületét. A csalás kritikus pontja akkor következik be, amikor az ellopott kártyaadatok speciális szoftverek segítségével digitális tárcákhoz kapcsolódnak. Ezek a programok annyira pontos másolatot készítenek az adatokról, hogy a fizetési rendszerek hiteles tranzakciónak érzékelik azokat. Ezt követően a bűnözők okostelefonjaikkal:
-
Bolti NFC-s fizetéseket hajtanak végre
-
Pénzt vesznek fel ATM-ekből
-
Online vásárlásokat bonyolítanak le
Az ipari méretű bűnszervezés
A hatékony működés érdekében a csoportok tömegesen szerzik be az okostelefonokat, előre konfigurált fizetési alkalmazásokkal. Automatizált eszközökkel gyorsítják az adatfeldolgozást, lehetővé téve, hogy egyetlen áldozat több részlegesen kitöltött űrlapjából is számtalan új kártyaadatot nyerjenek ki.
Egyes esetekben a feltört digitális tárcákat a dark weben értékesítik, ezzel tovább csökkentve a nyomukat. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a csalók hónapokkal később, csökkentett rizikó mellett hasznosítsák az adatokat.
Innovatív csalási technikák
A Ghost Tap támadás
Az NFC-alapú relay támadások speciális változata, ahol két eszköz valós időben továbbítja a fizetési adatokat. Az egyik készülék (olvasó) a legitim NFC alkalmazással rögzíti az adatokat, míg egy másik eszköz (általában távoli bűntárs irányításával) hajtja végre a tényleges tranzakciót.
A social engineering támadások
Egyre gyakoribbá váltak azok a csalások, ahol nem közvetlenül a kártyaadatok ellopására fókuszálnak, hanem pszichológiai manipulációval veszik rá az áldozatokat rosszindulatú alkalmazások telepítésére. Ezek gyakran banki vagy kormányzati alkalmazásoknak álcázva:
-
Ellenőrzési folyamatot színlelve kérik a kártya telefonhoz érintését
-
Az NFC technológia segítségével pillanatok alatt ellopják a pénzügyi adatokat
Biztonsági ajánlások a felhasználóknak
-
Virtuális bankkártyák használata egyszeri vásárláshoz vagy korlátozott időtartamra
-
Hagyományos fizetési módok preferálása olyan helyzetekben, ahol a digitális tárcák nem feltétlenül szükségesek
-
Kizárólag hivatalos alkalmazásboltokból történő szoftvertelepítés, különösen pénzügyi vagy állami szolgáltatások esetén
-
Fejlett mobilos biztonsági szoftverek alkalmazása, amelyek képesek felismerni az adathalász kísérleteket
-
Tranzakció-értesítések bekapcsolása a gyanús tevékenységek azonosításához
-
Biómetrikus azonosítás (ujjlenyomat, arcfelismerés) használata a fokozott védelem érdekében
-
Rendszeres tájékoztatás a legújabb csalási módszerekről és biztonsági gyakorlatokról
A digitális fizetési megoldások ugyan nélkülözhetetlenné váltak mindennapjainkban, az ezekkel járó kockázatok folyamatos növekedése hangsúlyozza: a technológiai kényelem mellett az állandó éberség és a megfelelő védelmi stratégiák alkalmazása alapvető fontosságú.
Forrás: ictglobal.hu
Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!