Skip to main content
2025. március 27., Csütörtök, Hajnalka névnap

2025. febr. 10. Hétfő, 17:29 | Bakos Balázs | Egészség+
Címkék: fertőzés, terjed

Kíméletlen sebességgel terjed a fertőzés Magyarországon, amely tavaly 5 csecsemő életét követelte

Január utolsó hetében 15 új pertussis (szamárköhögés) esetet regisztráltak az országban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) jelentése alapján. Ezzel az idén eddig összesen 69 főnél diagnosztizáltak szamárköhögést, írta meg teljes cikkben a portfolio.hu.

Az elmúlt hetekben folyamatosan beszámoltunk a felsőlégúti megbetegedések terjedéséről, és jelenleg rekordközeli influenzajárvány is zajlik Magyarországon. Ugyanakkor a szamárköhögés is szokatlanul gyors ütemben terjed. Az év 5. hetében 15 új esetet regisztráltak, ami az idei összes esetszámot 69-re emelte. Ez a szám azt is jelzi, hogy a betegség a tavalyi járványnál is gyorsabban terjed, és magasabb alapról indul a felfutó szakasz, ami kedvezőtlen hír a terjedés szempontjából.

Mire kell figyelni? Milyen tünetekkel jár a szamárköhögés?

A szamárköhögés (pertussis) egy baktérium által okozott, rendkívül fertőző betegség, amely főleg a tüdőt és a légutakat érinti. A fertőzés forrása a beteg személy orrában és torkában található baktériumok.

A tünetek általában 7-10 nap múlva jelentkeznek a fertőzés után, de akár 21 napig is eltarthat, mire kifejlődnek. Az Európai Vakcinázási Információs Portál szerint:

  • Kezdeti szakasz: A tünetek hasonlítanak egy enyhe megfázáshoz (tüsszögés, orrfolyás, alacsony láz, enyhe köhögés).

  • Későbbi szakasz: Két héten belül a köhögés súlyosbodik, és jellegzetes köhögési rohamok alakulnak ki. Ezek során gyors, egymásutáni köhögések jelennek meg, amelyeket húzó, éles hangú belégzés követ (innen ered a "szamárköhögés" elnevezés). A rohamok végén gyakran sűrű, színtelen nyálka ürül, és gyakran hányás is következik. A rohamok kezdetben éjszaka jelentkeznek, de később napközben is gyakorivá válnak, és akár 1-2 hónapig is visszatérhetnek.

  • Újszülöttek és csecsemők esetén: A húzó, hangos belégzés gyakran hiányozhat, és a köhögési rohamokat rövid légzésleállás követheti. A gyógyulás lassú lehet, a köhögési rohamok fokozatosan ritkulnak és enyhülnek, de ez akár három hónapig is eltarthat.

A szamárköhögés és szövődményei megelőzhetők védőoltással

Az Európai Unió is felhívja a figyelmet a szamárköhögés súlyosságára, különösen csecsemők esetén. Oltatlan csecsemőknél vagy olyan újszülötteknél, akiknél az anya nem kapott oltást, a betegség különösen súlyos lefolyású lehet. Az NNGYK adatai szerint 2024-ben már öt csecsemő halt meg a pertussisjárvány következtében.

A szövődmények között szerepel a tüdőgyulladás, agyvelőgyulladás (enkefalopátia), görcsök, és akár a halál is. Felnőttek és nagyobb gyermekek esetén a szövődmények közé tartozhat a rövid légzésleállás, bordatörés, végbél előesése vagy sérvek kialakulása.

A védőoltás tehát kulcsfontosságú a betegség megelőzésében és a súlyos szövődmények elkerülésében.

Indexkép: Getty Images