Úgy tűnik, tényleg összevonják az egri és a gyöngyösi főiskolát

A felsőoktatási államtitkár megint elővette az Egerben korábban nagy vihart kavaró témát. Palkovics László szerint szükség van az összevonásra.
Palkovics László a felsőoktatás helyzete és lehetséges jövője témában adott a napokban egy interjút az MTI-nek. Ebben egyebek közt elhangzott: "Várható a gyöngyösi főiskola integrálódása az egri főiskolába, az előbbi önmagában nem tartható fenn". Tehát úgy tűnik, a politikai akarat továbbra is megvan arra, hogy együtt működjön a két intézmény. Az ügy érdekessége, hogy a témával először Nyitrai Zsolt országgyűlési képviselő állt elő úgy, hogy az ezzel kapcsolatos szándékról csak a gyöngyösi és az egri főiskola vezetőit felejtették el értesíteni.
Fotó: Serfőző Péter
A fideszes képviselők magánakciója
Több hónapja politikai csatározások témája is az Eszterházy Károly Főiskola, Eger fideszes országgyűlési képviselője többször akcióba lendült már, és nyilvánult meg stratégiai kérdésekben anélkül, hogy erről az EKF vezetőségével egyeztetett volna. Mint ahogy arról beszámoltunk, február elején Nyitrai Zsolt képviselőtársával, Horváth Lászlóval egy sajtótájékoztatón bejelentette, hogy egyesülhet az egri és a gyöngyösi főiskola. „Inkább legyen egy erős főiskolánk, mint egy gyenge lábakon álló egyetemünk” – közölte oly magabiztossággal, mintha ő lenne az EKF rektora. Majd megjegyezte, hogy így szerinte hamarosan végre megoldódhat a Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet régen húzódó ügye is. A két országgyűlési képviselő közötti közéleti kapcsolata a garancia arra, hogy a megállapodásban a két város egyenlő félként vesz részt – tette hozzá Nyitrai Zsolt. A képviselő azt is kijelentette: már előrehaladott tárgyalásokat folytatnak az egyesülésről a fenntartóval, az Emberi Erőforrások Minisztériumával.
Nyitrai vs. Liptai
Köztudott, hogy Nyitrai nem hajlandó együttműködni Liptai Kálmánnal, az EKF rektorával. Ennek hátterében egyebek közt az állhat, hogy a főiskola vezetője nem hajlandó azokat az embereket helyzetbe hozni, akiket a fideszes politikus erőltetne. Február közepén Liptai Kálmán egy nyilvános sajtótájékoztatón gyakorlatilag kikérte magának azt, hogy Nyitrai a főiskola vezetősége nélkül próbál meg olyan stratégiai kérdésekben eljárni az EKF nevében, amihez nem hogy nincs sok köze, de még a megfelelő információkat sem gyűjti be ahhoz, hogy hitelesen lépjen fel a legfontosabb kérdésekben.
A gyöngyösi főiskola és az EKF összevonásáról a fentebb említett sajtótájékoztatón is érzékeny téma volt. Liptai Kálmán azt mondta: "Nem beszélve arról, hogy a gyöngyösi kollégákat annyira meglepte ez a dolog, hogy elég furcsa reakciókat kaptam. Nekem Gyöngyösön barátaim vannak, a gyöngyösi emberek ugyanúgy építkezni akarnak. Ha véletlenül ez a két intézmény mégis egymásra talál, akkor el kell kezdeni dolgozni. Hogy lehet úgy elkezdeni dolgozni, ha bedobtunk közéjük egy olyan csontot, amit nem tudnak egyelőre megrágni!”
Már régóta megy az adok-kapok
Mint ahogy arról már korábban is írtunk, Nyitrai Zsolt már régebben is azon dolgozhatott, hogy meggyengítse Liptai pozícióit, és ezzel az előző ciklusában még a heves megyei fideszes képviselőtársainál is kilincselt. Nyitrai Zsolt a 2013-as rektorválasztás során teljes vállszélességgel Kiss Attila, az Egerfood Regionális Tudásközpont vezetője mellett állt. Miután kiderült, hogy Liptai Kálmán a befutó, el is indult az ellengépezet: Nyitrai sokáig lobbizott azért, hogy Kiss Attila legalább rektorhelyettes lehessen, de Liptai Kálmán nem nevezte őt ki, sőt, Kiss Attilának kétes ügyletei miatt a főiskoláról is távoznia kellett.
A belső feszültség másik fontos szereplője Várhelyi Tamás, akit korábban gazdasági főigazgatónak nevezett ki a minisztérium (ez a poszt a kancellár érkezésével megszűnt), de ő is ott tesz keresztbe a vezetőségnek, ahol csak tud. Erre az intézmény a közelmúltban kapott egy kancellárt, Csathó Csaba volt fideszes önkormányzati képviselő személyében; információink szerint ő is méregeti magát, próbálja átvenni az irányítást. Ebben a szituációban kellene normálisan és zavartalanul vezetni az intézményt az egyre csak szűkülő források közepette.
Ne maradjon le a legfrissebb hírekről, kövessen bennünket az EGRI ÜGYEK Google Hírek oldalán!