Megérkezett az idei első hó
A koronavírus-járvány második hulláma miatt elrendelt járványügyi korlátozások bevezetése óta, azaz 2020 novembere és 2021 márciusa között 852 vállalkozás szűnt meg Heves megyében, ebből csak Egerben 223 - derült ki a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara válaszából, amelyet az Egri Ügyek megkeresésére küldött. Az érdekvédelmi szervezetet arról kérdeztük, hogy az elsősorban a vendéglátást és az idegenforgalmat érintő korlátozások hogyan befolyásolták a gazdaság működését szűkebb hazánkban.
Az iparkamara szerint az előző év azonos időszakának (tehát 2019 novembere és 2020 márciusa közötti) adatai alapján viszont 35-el, azaz 4 százalékkal kevesebb vállalkozás szűnt meg a koronavírus második hullámának kezdete óta, mint a vírusmentes 2019-2020 közötti időszakban.
A szervezet szerint a statisztika azt bizonyítja, hogy az eddigi időszakig "a vállalkozások kitartásának, felelősségteljes gazdálkodásának, a kormányzati intézkedések hatásának egyaránt köszönhetően a járványügyi korlátozások tekintetében szignifikánsan nem kimutatható a vállalkozások számának változása". Azaz a koronavírus, ebből a szempontból, nem okozott nagy változást, legalább is egyelőre.
Az Egri Ügyek arra is rákérdezett az iparkamaránál, hogy mely tevékenységi körökben szűnt meg a legtöbb vállalkozás a megyénkben, illetve Egerben. A szervezet szerint az adatok alapján nincs egyértelmű összefüggés a vállalkozások megszűnése és a járványügyi helyzet között. Példaként az építőipart hozták fel, amelynek termelési volumene jelentősen nőtt 2020-hoz képest.
A legtöbb vállalkozás az alábbi tevékenységi körökben szűnt meg Egerben 2020 novembere és 2021 márciusa között:
- kereskedelem
- gépjárműjavítás
- szakmai, tudományos, műszaki tevékenység
- oktatás
- építőipar
- adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység
Heves megyében, Egert is beleértve pedig ezekben a tevékenységi körökben:
- kereskedelem
- gépjárműjavítás
- szakmai, tudományos, műszaki tevékenység
- pénzügyi, biztosítási tevékenység
Kérdésünkre, hogy a minden egyes magyar vállalkozás által évente fizetett kamarai regisztrációs díj, azaz 5000 forint ellenében a kamara mivel segítette a Heves megyei vállalkozásokat a járvány kezdete óta, az alábbi összefoglalót kaptuk:
- több mint 2000 vállalkozás fordult a kamara három megyei irodájához (Eger, Hatvan, Gyöngyös) információkért, jogértelmezésért, pontosításért 2020 novembere és 2021 márciusa között
- a Széchenyi Kártya segítségével több mint 1000 vállalkozást segítettek 2020-21 között "áthidaló megoldáshoz", 30 milliárd forint értékben
- online tananyagbázist alakítottak ki a megyei szakképzési rendszer gyakorlati képzésének működtetési érdekében
- online marketing kampánnyal segítették a helyi kézműves vállalkozásokat a karácsonyi időszakban
- Újra Eger címmel fotó- és videópályázatot hirdettek az önkormányzati tulajdonú Eger Város Turisztikai Nonprofit Zrt.-vel együttműködve, hogy készülve a turizmus újraindítására, a pályamunkák segítségével egy célzott, online marketing kampányt valósítsanak meg