Megérkezett az idei első hó
Az Egri Ügyek megkereste a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamarát (HKIK) a turizmus-vendéglátást érintő korlátozásokkal és azok hatásával kapcsolatban.
Válaszában a kamara azt közölte portálunkkkal, hogy vállalkozóktól érkező telefonos és írásos megkeresések, illetve a helyi gazdaság folyamatos monitorozása alapján azt látják, hogy a novemberi újbóli korlátozások miatt a turizmus-vendéglátás területén dolgozó vállalkozások ismételten nehéz helyzetbe kerültek.
Amennyiben az ágazat irányába tett korlátozások nem enyhülnek, vagy az ágazat nem kap újabb célzott segítséget félő hogy sok mikro-, kis-, és közepes vállalkozás és munkahely kerül veszélybe
– írták.
Hangsúlyozták, hogy a vállalkozások életében jelentős tételként jelentkeznek az üzletek fenntartásához, bérléséhez, munkáltatói feladatok gyakorlásához, az önfoglalkoztatáshoz (a vállalkozó saját fenntartásához) kapcsolódó költségek közel hét hónap folyamatos bevételkiesés mellett.
Megkérdeztük azt is, hogy tárgyaltak-e az ügyben a kormánnyal, voltak-e próbálkozások, hogy egy minél hamarabbi nyitást elérjenek az éttermek, szállodák számára. A megyei Iparkamarátó azt a választ kaptuk, hogy javaslattal éltek a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara irányába, hogy "kezdeményezze a kormányzatnál a szükségesség és arányosság alapjogi tételek mentén a vendéglátóhelyek számára tett intézkedések felülvizsgálatát, annak módját, mértékét és megvalósulását". Szerintük a kabinetnek meg kellene fontolnia "az esetleges korlátokkal bevezetett újra-nyitás lehetőségét, folyamatos feloldását, vagy biztosítson további forrásokat az ágazat szereplői számára", ugyanis
az érintett vállalkozások bérleti díjaikat, rezsiköltségeiket, munkáltatói terheiket már nem képesek fedezni, jelen intézkedések hatásfoka mellett.
A kormány gazdasági intézkedéseivel kapcsolatban a kamara azt írta: "Az látható hogy az ipar, feldolgozó szektor, élelmiszer ipar, mezőgazdaság 2020-ban viszonylag jól teljesített, ez talán lehetőséget adhat a kiemelten bajban lévő ágazatok problémáinak, támogatásának újragondolására, az eszközök hatékonyságának fokozására. Az iparűzési adó tekintetében tett intézkedés ezen szektorok nagy hozzáadott-értékkel bíró vállalkozásai számára jelent könnyebbséget figyelembe véve az iparűzési adó alapjának meghatározására módját." (Az iparűzési adó mértéke a bevételtől függ.)
A HKIK nem tartja sokáig fenntarthatónak a jelen helyzetet:
Bízunk benne, hogy a szállodák és a vendéglátó egységek minél hamarabb újra nyithatnak, vagy amennyiben ez rövid időn belül nem történik meg, akkor a szektor képviselői a kormánytól újabb gazdasági segítséghez juthatnak.
– fogalmaztak.