2024. november 22., Cecília

Eger ügye

#egerplusz #eger #emlékmű #első világháború

Nevek a mederfalon: átadták az egri I. világháborús emlékművet

Barna Benedek 2022.03.17. 16:59

Több mint 300 méteren sorakoznak az elesett katonák nevei az Eger-patak mentén.

 

Még 2021 őszén kezdeményezte az Egri Norma Alapítvány kezdeményezte az első világháborúban elesett egri katonák előtt tisztelgő emlékhely kialakítását az Eger-patak Kossuth Lajos utca – Klapka György utca közötti szakaszának keleti támfalánál, amit azután a közgyűlés is támogatott.

 

Az emlékhely helyszínének kiválasztását és megtervezését egy kutatómunka előzte meg, mely során az alapítvány feltárta az elesett egri katonák nevét, több mint 300 személyt azonosítottak be.

vilaghaborusemlekhelylatvanyterv-1
Az emléksétány látványterve

Idén március elején kezdték el a munkát. Az Eszperantó sétány mentén, 325 méter hosszan festették fel az egri áldozatok neveit a patakmeder falára, sárgába áthajló fluoreszkáló festékkel, amelyről azt ígérik, éjszaka sem lesz zavaró a környékbeli lakóknak, mert a fénye nem annyira erős.

 

A későbbiekben a patakfal virágágyása is illeszkedik majd az emlékhelyhez, ugyanis az I. világháború nemzetközi szimbólumának számító pipacsot ültetnek oda. Az első világégés szimbólumot a kanadai John McCrae "Flandria mezején" című verse ihlette, amelyet a költő azután írt, hogy észrevette, milyen gyorsan nőnek a pipacsok az ypres-i csatában elesettek sírján.

 

Az emléksétányt csütörtök délután adták át, az ünnepélyes eseményen az ötletgazda, a Norma Alapítványt vezető Herman István mellett felszólalt dr. Pajtók Gábor megyei kormánymegbízott és Kovács Cs. Tamás ökormányzati képviselő, valamint Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára.

 

"Az emlékművön megjelenítettek olasz, szlovén, szerb, lengyel, ukrán, erdélyi és felvidéki katonatemetőkben nyugszanak, sírjaik mára többségében az enyészetté váltak – mondta Pajtók Gábor az egerhirek.hu beszámolója szerint. A kormánymegbízott emlékeztetett: az első világháború idején a véráldozat hatalmas volt. Az elesettek között sokan voltak, akikre leszármazóik sem emlékezhettek, emlékezhetnek, mert a halál fiatalos érte őket, nem válhattak apává. Mellettük emlékeznünk kell az árván maradottakra és az özvegyekre is, akik gondos családapákat és szerető férjeket vesztettek el – tette hozzá.

emlekmu-yt
A katnák neveinek fluoreszkáló felirata (Kép forrása: TV Eger / YouTube)

Szalay-Bobrovniczky Vince az I. világháború szomorú adatira emlékeztetett:

10 millió ember esett el a fronton, ugyanennyien lettek az éhínség és járványok áldozatai. A magyar katonák közül csupán minden második térhetett haza, nincs olyan család, ahol a rokonságban ne lett volna valaki érintett

– tette hozzá az államtitkár, majd felhívta a figyelmet arra, hogy 2020 óta az interneten bárki számára kutatható az első világháború katonáinak adatbázisa. Az állam az egri emlékhely kialakításához 2,8 millió forint biztosított, társadalmi felajánlásból még ugyanennyi érkezett. A tervező és grafikus díjmentesen vállalta a munkát – hívta fel a figyelmet a politikus.

 

Kovács Cs. Tamás – aki a saját képviselői keretéből is támogatta az emlékmű elkészültét – az avatáson arról beszélt: felelősséggel tartozunk, hogy ezek a nevek ne tűnjenek el többé a patak faláról, mert akkor a lelkünkből is kikopnak.

 

Az ötletgazda Herman István hadtörténész és ötletgazda megemlítette, hogy akik itt szerepelnek, azokról nem tudunk sokat, de érző emberek voltak, álmokkal, vágyakkal, akik tették a dolgukat, amikor hívta őket a kötelesség. A Norma Alapítvány elnöke hangsúlyozta, hogy az elesett katonák sorsából, halálából tanulnunk kell.

Szeretné sok-sok gyönyörű fotót látni Egerről? Találkozzunk az Eger a legszebb város oldalunkon is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló