Skip to main content
2025. március 28., Péntek, Gedeon, Johanna névnap

2025. febr. 13. Csütörtök, 18:18 | Csarnó Ákos | Eger ügye

9 milliárd forintot szeretne megpályázni Eger városfejlesztésre

Az egriek életminőségének javítására, a többi között útrekonstrukcióra, a szolgáltatások korszerűsítésére használná fel a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz révén elérhető, csaknem 9 milliárd forintos keretösszeget Eger, de az önkormányzat tervezi a Termálfürdő, a Katona tér és az Érsekkert fejlesztését is - tájékoztatott az egri önkormányzat.

Eger összesen 8,91 milliárd forintot használhat fel a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklusban. A támogatás célja a gazdaság élénkítése, munkahelyteremtés és -bővítés, valamint a népességmegtartás és a családvédelem helyi és térségi feltételeinek biztosítása. A források felhasználhatók a helyi gazdaság és foglalkoztatás támogatására, a turizmus fejlesztésére, valamint a települési infrastruktúra és közszolgáltatások korszerűsítésére.

Az egri önkormányzat ennek mentén dolgozta ki fejlesztési csomagját, amely a város egészére kiterjedő, az életminőséget jelentősen javító beruházásokat tartalmaz. Első körben, az eddig megjelent felhívásokra 6,3 milliárd forint értékben készült fejlesztési terv, a további, több mint 2,5 milliárd felhasználására időarányosan, a kiírásnak megfelelően indít projekteket a város.

  • A belterületi útfejlesztésekre, különösen a közlekedésbiztonság növelésére, több mint 1 milliárd forintot különít el a város. Ez lehetővé teszi a nagy forgalmú Mindszenty Gedeon és Csokonai Vitéz Mihály utcák rekonstrukcióját, amelyek a 25-ös főút egri szakaszának felújítása miatt várhatóan még nagyobb terhelésnek lesznek kitéve.
  • Az Érsekkert fejlesztésére félmilliárd forint áll rendelkezésre. Emellett az Ady Endre utcában új, kulturált, vizesblokkal ellátott parkolót alakítanak ki, valamint szociális bérlakásokat korszerűsítenek a következő években.
  • A város óvodahálózatának átszervezésével párhuzamosan műszaki infrastruktúra-fejlesztések is megvalósulnak. Erre 1,2 milliárd forintos keret áll rendelkezésre, amelyet eszközbeszerzésre és az óvodák tehetséggondozó szerepének erősítésére is fordítanak. A TOP Plusz fontos eleme a humán fejlesztés is: a program közösségépítő rendezvényeket, képzéseket és célzott támogatásokat biztosít különböző társadalmi csoportoknak, így például kisgyermekeseknek és időseknek.
  • A fejlesztési csomag legjelentősebb tétele a Termál- és Strandfürdő 1,8 milliárd forintos, komplex megújítása. A beruházás nemcsak a fenntartható működést biztosítja, hanem a szolgáltatások színvonalát is emeli. A távlati cél a négyévszakos működés megteremtése, hogy az egri strand az őszi-téli időszakban is versenyképes, modern szolgáltatásokkal várja a látogatókat.
  • A Katona téri piactér felújítása régi adósság törlesztését jelenti. A beruházás részeként a csarnok előtti közterület új burkolatot kap, valamint megújulnak a közművek és a közvilágítás is.
  • Az aktív kikapcsolódás szerelmeseit is érinti egy fejlesztés: egy Natura 2000-es területen keresztül vezető, rendezett túraútvonal jön létre az Eged-hegyre. Az út mentén pihenőhelyeket alakítanak ki, valamint információs táblák segítségével mutatják be a környék növény- és állatvilágát, illetve Eger egyik szimbólumának történetét.

A pályázatok beadási határideje 2025. március 31. Sikeres pályázat esetén a támogatási szerződések megkötése 2025 nyarára várhatóak, a tervezési szakaszt követően pedig a kivitelezés, az első projektek tekintetében, várhatóan 2026 tavaszán kezdődhet meg.

indexkép: Getty Images