2024. május 2., Zsigmond

Mindenki ügye

Országos tisztifőorvos: Magyarországon a járvány idején sem halnak meg többen, mint máskor

EÜ/MTI 2019.11.30. 00:00

Az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján az is kiderült, hogy a halálozási adatok esetében az elhunyt személy lakcímét tüntetik fel.

 

Müller Cecília országos tisztifőorvos az Operatív Törzs hétfői online sajtótájékoztatóján azt mondta, Magyarországon az EU alsó harmadában van az elhunytak száma. Eddig nem mutattak ki többlethalálozást az elhunytak más években átlagos számához képest.

 

Az elhunytak több mint fele 80 év feletti. Az idősotthonokban elhunytak száma 100-ra nőtt. Minden negyedik elhunyt idősotthonban élt. A fővárosi Pesti úti intézményben 42-en haltak meg koronavírus-fertőzés miatt, a fertőzöttek száma 305. Az intézményeket levonva is Budapest és Pest megye a legfertőzöttebb. Csak 67 a 18 év alatti igazolt fertőzöttek száma – közölte a tisztifőorvos.


A koronavírus-fertőzés miatt elhunytak csaknem fele, 198 ember 80 év feletti volt. Az elhunytak közül 177-en 65 és 79 év közöttiek, 20-an 60 és 64 év közöttiek, 15-en 50 és 59 év közöttiek, 8-an 40 és 49 közöttiek és 3-an 30 és 39 év közöttiek voltak. A fertőzöttek között 67 olyan volt eddig, aki 19 évesnél fiatalabb. Közülük számosan már meggyógyultak, maradandó egészségkárosodást pedig egyikük sem szenvedett. Hozzátette: jelenleg két gyermekkorú fertőzöttet tartanak nyilván, az állapotuk kielégítő.

 

Fotó: Árvai Károly / MTI / kormany.hu


Müller Cecília elmondta: Budapesten és Pest megyében a legmagasabb a fertőzöttek száma akkor is, ha az összes esetből levonjuk a szociális intézményekben, illetve kórházakban megfertőződöttek számát. A megbetegedések aránya Hajdú-Bihar és Bács-Kiskun megyében a legalacsonyabb. Kitért arra: Magyarországon változatlanul jellemző, hogy a megfertőződés mértéke attól függ, hogy hány zárt közösség, jellemzően szociális otthon, illetve kórházi osztály érintett. Eddig 32 idősotthonban regisztráltak pozitív esetet, 12 Budapesti és 20 vidéki intézményben.

 

Arra a kérdésre, hogy a szabályozások enyhítése vidéken hozott-e változást, azt felelte, két hétnek el kell telnie, hogy ezt meg tudják mondani, de egyelőre fokozatosan csökken a megbetegedések száma.

 

Az emberek többsgége betartja a karantén szabályait

 

Kiss Róbert alezredes, az Operatív Törzs ügyeleti központjának munkatársa arról számolt be a sajtótájékoztatón, hogy 378-ra nőtt az önkéntes elektronikus ellenőrzést vállaló, hatósági házi karanténban lévők száma. Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy az állampolgárok döntő többsége betartja a hatósági házi karantén szabályait. Ismertette: március 12-e óta a hatósági házi karanténban lévőknek mindössze 0,41 százaléka szegte meg a szabályokat.

 

Beszámolt arról is: vasárnap 683 hatósági házi karantént rendeltek el, jelenleg 10.955 ilyen korlátozó intézkedés van érvényben. Vasárnap 34 rendőri intézkedésre volt szükség a hatósági házi karantén szabályait be nem tartókkal szemben. Az alezredestől megtudhattuk továbbá, hogy a vidéken elrendelt védelmi intézkedések betartásánál a hétvégén 235 esetben kellett intézkedniük, május 4-e óta összesen 534-szer. A vasárnapi szabályszegők közül 152 embert figyelmeztetéssel, 48-at helyszíni bírsággal sújtottak, míg 35 emberrel szemben feljelentést tettek. 

 

Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

 

Március 28. óta ellenőrzi a rendőrség a kijárási korlátozások betartását, azóta 48.951 intézkedésre volt szükség. Kiss Róbert  szólt arról is, hogy 346-ra emelkedett a járványüggyel összefüggésben elrendelt büntetőeljárások száma. Ezek közül 85-öt rémhírterjesztés, 27-et közveszéllyel fenyegetés, 108-at csalás és 21-et járványügyi szabályszegés miatt indítottak. Az ügyekkel összefüggésben 63 gyanúsítottat hallgattak ki.

 

A halálozási adatoknál a lakcím számít

 

Az alezredes felhívta a figyelmet arra is, hogy megváltoztak a Horvátországba történő beutazás szabályai. Nem horvát állampolgárságú beutazó akkor léphet be az ország területére, ha igazolja, hogy ingatlana vagy hajója van Horvátországban, továbbá ha temetésen akar részt venni. Ugyancsak beléphet Horvátországba az a nem horvát állampolgár, aki igazolja, hogy munkavégzés miatt szeretne beutazni, vagy horvát gazdasági társaság meghívására üzleti tárgyaláson kíván részt venni. Minden más üzleti célú beutazást be kell jelenteni a horvát hatóságoknak – tette hozzá.


A határforgalomról szólva elmondta: a teherforgalomban belépőoldalon Tompánál 2 órás, Röszkénél 3 órás, Csanádpalotánál, Ártándnál és Csengersimánál 1-1 órás várakozással kell számolni, míg ugyancsak a teherforgalomban kilépőoldalon Csanádpalotánál 1 óra a várakozási idő.

 

Arra az újságírói kérdésre, hogy ha egy vidéken élő fertőzöttet Budapestre szállítanak és ott veszti életét, akkor ő a hivatalos adatközlésben budapesti halálozási adatként jelenik-e meg, az alezredes azt mondta: a halálozási adatok között az elhunyt lakcímét tüntetik fel.

 

Több százezer koronavírus-beteggel számolt a kormány, ezért kellett kiüríteni a kórházi ágyakat

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló