2024. április 26., Ervin

Környék ügye

Magyarország 218 új harcjárművet vesz, ezek többségét Zalaegerszegen gyártják majd

EÜ/MTI 2019.11.30. 00:00

60 milliárdból épül meg a gyalogsági harcjárműveket előállító hadiüzem, és 2023-ban indulhat meg benne a termelés.

 

Nemrég jelentették be, hogy a magyar állam Lynx gyalogsági harcjárművek gyártására alapít a német Rheinmetall céggel. A magyar kormány ezzel a megállapodással a hadiipar fejlesztésének legjelentősebb – több mint kétmilliárd eurós – programját indtotta el. Már akkor elhangzott, hogy a honvédség NATO-vállalásainak teljesítése érdekében Magyarország elyreállítja szárazföldi haderejének nehézfegyverzetét, ennek részeként a kategóriájában legkorszerűbb Lynx harcjárművekkel akarják bővíteni az eszközparkot.

 

Szerdán Korom Ferenc, a Magyar Honvédség parancsnoka és Armin Papperger, a német hadiipari vállalat igazgatótanácsának elnöke szerződést írt alá a harcjárművek beszerzéséről. Ezzel Magyarország lesz az első NATO- és EU-tagország, mely a düsseldorfi székhelyű német cég új fejlesztésű termékével modernizálja haderejét.

 

A megállapodás alapján a honvédség 218 Lynx KF41 harcjárművet kap. Az eszközök túlnyomó többségét, 172-őt Magyarországon állítják elő a létrehozandó vegyesvállalat üzemében. A megrendelésben szereplő első 46-ot Németországban gyártják le, ami egyúttal a hazai gyár magyar szakembereinek teljes körű felkészítését szolgálja.

 

Fotó: Wikipédia 

 

Csütörtökön pedig azt jelentette be Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, hogy Zalaegerszegen, 60 milliárd forintos beruházással épül majd fel a harcjárműveket gyártó üzem, amely mellé egy 20 hektáros területen tesztpályát is kialakítanak. A tárcavezető elmondása szerint a termelés 2023-tól indul el, és a hadiüzem a beszállítókkal együtt mintegy 500 embert foglalkoztat, és a gyártáson kívül fejlesztéssel is foglalkoznak majd.

 

Benkő Tibor honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy a harcjárművek beszerzésével 17 éves lemaradást pótolnak a magyar katonák, mert a honvédségnek 2003-ig voltak páncélozott szállító harcjárművei, de azokat akkor kivonták az önjáró lövegekkel együtt, most ezt kell újra megteremteni.

 

A Rheinmetallnak Zalában épül fel a 142. gyártóüzeme, ami a védelmi iparban a legkorszerűbb lesz. Olyan elektronikákat tartalmazó platformokat gyártanak, amelyekben meghatározó a mesterséges intelligencia, a digitális és a robottechnika – fogalmazott Armin Papperger.

 

Harminc százalékkal nő jövőre a honvédség költségvetése

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló