Meghátrált a fideszes városvezetés Hevesen: népszavazás dönt a vegyiüzemről!
Foglakozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt indult büntető eljárás az ellen a középkorú családapa ellen, aki tavaly egy Gyöngyöshöz közeli községben nagyfokú gondatlansága folytán súlyos sérülést okozott óvodás korú gyermekének. A Gyöngyösi Járási Ügyészség most ennek a büntető eljárásnak feltételes ügyészi felfüggesztésről határozott – tájékoztatta hétfőn portálunkat dr. Konkoly Thege László sajtószóvivő ügyész.
Az ügyészségi közleményben részletesen is leírták az esetet. Eszerint a rendőrség által lefolytatott nyomozás adatai alapján a férfi szabadidejében rendszerint autószereléssel, illetve autóbontással foglalkozott a családi házuk udvarán anélkül, hogy ezen tevékenységek bármelyikére képesítéssel, vagy engedéllyel rendelkezett volna. 2021-ben egy márciusi napon is ezt a hobbiját űzte: akkor éppen egy roncsautó motorblokkját kívánta kirángatni annak motorházából.
A nehéz motorblokkra egy körülbelül 3 méter hosszú hevedert akasztott, melynek másik végét átdobta saját kocsijának elülső lökhárítóján, majd járművével hátramenetben kísérelte meg kihúzni a motort a roncsból. Ezt látta meg öt éves kisfia, aki azzal a szándékkal, hogy "segít apának", a két autó közé lépett. A motorra akasztott spanifer kampója azonban ekkor kiakadt, a megfeszített heveder nagy lendülettel visszacsapott úgy, hogy éppen a fején ütötte meg a kicsit.
A gyermek a balesetben koponya- és agysérüléseket szenvedett, melyek – az idejekorán elvégzett műtétet követően – összességükben csak hónapok alatt gyógyultak meg.
Az apa az autóbontás során nem gondoskodott arról, hogy gyermeke biztonságos távolságban legyen. Ezzel megszegte a járműbontásra vonatkozó foglalkozási és munkavédelmi szabályokat, melyeket egyébként is végig figyelmen kívül hagyott a tevékenysége során – hangsúlyozta közleményében az ügyészség. Az úgynevezett kihúzásos módszer nem volt biztonságos, a motorblokk eltávolítására csak olyan célszerszámot, mechanikus vagy elektromos működtetésű emelőberendezést lett volna szabad használni, amivel a gyanúsított nem is rendelkezett. Mindezek alapvető okai voltak a súlyos balesetnek.
A gondatlan családapával szemben az ügyészség egy év időtartamra elhalasztotta a vádemelést, mivel úgy ítélte meg, hogy ennek az intézkedésnek meglesz a kedvező hatása, a méltányos ügyészi döntés nem szakítja szét a családot, de a jövőben visszatartja a férfit a hasonlóan veszélyes és jogellenes cselekmények elkövetésétől.